ΑΕΚ-Futsal: Ιστορική πρόκριση στους «32» του Champions League

Στα πέναλτι η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση της Αράζ και πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση.

Ιστορία έγραψε η ομάδα futsal της ΑΕΚ στο Champions League, καθώς νίκησε στα πέναλτι 4-3 την Αράζ και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «32».

Η Ένωση προηγήθηκε 3-1 των Αζέρων και είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση από την κανονική διάρκεια, αλλά τελικά ισοφαρίστηκε σε 3-3 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στα πέναλτι.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ο Μάνος άνοιξε νωρίς το σκορ για το 1-0. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Πάνος σε αντεπίθεση πέτυχε το 2-0. Η Αράζ μείωσε σε 2-1 με τον Φαρζαλίεφ, ωστόσο ο Πάνου 12 λεπτά πριν το φινάλε απάντησε για το 3-1

Οι Αζέροι πίεσαν στη συνέχεια και με γκολ των Ατάγιεφ και Χοφτάροφ έστειλαν το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, με τον Θεοφίλου να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση όταν χρειάστηκε.

Στη διαδικασία των πέναλτι, η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της, Θεοφίλου κατάφερε να φτάσει στο 4-3 και τελικά με συνολικό σκορ (7-6) να φτάσει στην ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!