Μίλησε η εμπειρία για την Τότεναμ: Ανατροπή και πρόκριση στη συνέχεια του Europa League (videos)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η ποιότητα μίλησε για την Τότεναμ, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ εκτός έδρας - Πρόκριση και για την Κοπεγχάγη των Ζέκα, Οικονόμου

Μπορεί να ήταν το φαβορί η Τότεναμ ζορίστηκε για να κάμψει την αντίσταση της Λοκομοτίβ Πλόβντιβ εκτός έδρας και με το 2-1 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο 71ο λεπτό με τον Μίντσεφ αλλά οι Άγγλοι βρήκαν τις λύσεις και στο 80ο λεπτό με τον Κέιν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (αποβλήθηκαν δυο παίκτες των γηπεδούχων στη συγκεκριμένη φάση) έκανε το 1-1 για να της δώσει προβάδισμα ο Εντομπελέ στο 85ο λεπτό που έκανε το 2-1.

Πρόκριση με ανατροπή για την Κοπεγχάγη

Με τον Κάρλος Ζέκα να ξεκινάει βασικός και να είναι ο αρχηγός της ομάδας η Κοπεγχάγη επικράτησε 2-1 της Γκέτεμποργκ εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League. Μάλιστα ο Έλληνας πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού δέχθηκε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο 40ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, ο Μάριος Οικονόμου παρακολούθησε τις προσπάθειες των συμπαικτών του από τον πάγκο.

Η Γκέτεμποργκ, με τον Γιάννη Ανέστη να είναι βασικός στα γκολπόστ και τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Πόντους Βέρνμπλουμ να αγωνίζεται σε όλο το ματς προηγήθηκε στο 73ο λεπτό με τον Σανά για να έρθουν οι Μουρντράζια στο 83ο λεπτο και Γουίντ δυο λεπτά αργότερα να δώσουν τη νίκη-πρόκριση στην Κοπεγχάγη.

Από εκεί και πέρα, η Γαλατασαράι επικράτησε 3-1 της Νέφτσι Μπακού εκτός έδρας, η Μπόντο Γκλιμντ με 3-1 της Ζαλγκίρις, ενώ σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Ριτεριάι η Σλόβαν Λίμπερετς παίρνοντας τη νίκη με 5-1 εκτός έδρας.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε με εντυπωσιακό τρόπο η Ρέιντζερς. Η ομάδα του Στήβεν Τζέραρντ συνέτριψε με σκορ 5-0 τη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς στο Γιβραλτάρ με δύο γκολ του Μορέλος (68’ και 89’) και από ένα των Ταβερνιέ (22’), Γκόλντσον (45’+5’) και Ντεφόε (85’).

Ιστορική ήταν η βραδιά για τη Γρανάδα, η οποία στο πρώτο ευρωπαϊκό της παιχνίδι νίκησε 4-0 την Τέουτα στην Αλβανία και συνεχίζει το ταξίδι της προς τους ομίλους. Παράλληλα, το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League εξασφάλισε ο ΑΠΟΕΛ του Μαρίνου Ουζουνίδη, νικώντας στο Καζακστάν 4-1 την Καϊσάρ Κιζιλόρντα.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»