La Liga: «Καλπάζει» προς το Champions League η Βιγιαρεάλ (video)

Με δυο γκολ του Μορένο η Βιγιαρεάλ επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Μπέτις και συνεχίζει να κυνηγάει την Σεβίλλη για τη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League

Εξαιρετική χρονιά πραγματοποιεί φέτος η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε 2-0 της Μπέτις και συνεχίζει να βλέπει την ευρωπαϊκή της συμμετοχή να πλησιάζει. Μάλιστα το «κίτρινο υποβρύχιο» έχει ακόμα όνειρα όσο αφορά την συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League της νέας χρονιάς μιας και βρίσκεται τρεις βαθμούς πιο πίσω από την 4η Σεβίλλη.

Η Βιγιαρεάλ είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζεράρντ Μορένο, με τον Ισπανό επιθετικό να σκοράρει δυο φορές αρχικά στο έβδομο λεπτό και στη συνέχεια στο 30ο λεπτό του αγώνα κάνοντας το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Η Μπέτις που δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μιας και αποβλήθηκε ο Φεκίρ με δυο κίτρινες κάρτες σε δυο λεπτά.

Στο άλλο ματς Βαγιαδολίδ και Λεβάντε έμειναν στο 0-0.  Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος όπως αναμένονταν αλλά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 95ο λεπτό, σε ανατροπή του Γκουαρντιόλα από τον Φερνάντεθ. Ο Ουνάλ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν νίκησε τον τερματοφύλακα της Λεβάντε με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Η Βαγιαδολίδ είναι στην 15η θέση με 35 βαθμούς και στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Λεβάντε με 41 βαθμούς στην 12η θέση είναι πλέον πιο ήρεμη.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ