Η Φιορεντίνα «φρέναρε» τη Μίλαν, διέλυσε ξανά τα ρεκόρ ο Ρονάλντο (videos)

Έχασε έδαφος στη «μάχη» για την Ευρώπη η Μίλαν αφού έμεινε στο 1-1 με τους «Βιόλα» στη Φλωρεντία, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να οδηγεί τη Γιουβέντους στο εκτός έδρας 2-0 επί της ΣΠΑΛ κάνοντας ξανά νέα ρεκόρ.

Πριν από 5 ημέρες (17/02) ο Άντε Ρέμπιτς είχε χαρίσει τη μεγάλη νίκη στη Μίλαν επί της Τορίνο με 1-0, στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Ο Κροάτης στράικερ «χτύπησε» και στο «Αρτέμιο Φράνκι», αλλά αυτή την φορά η Φιορεντίνα δεν επέτρεψε στους «ροσονέρι» να πάρουν τη δεύτερη σερί νίκη τους και να μπουν για τα καλά και πάλι στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη.

Η αποβολή του Ενρίκε Ντάλμπερτ στο 62ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα δεν πτόησε τους «βιόλα», οι οποίοι έφτσαν στην ιοσφάριση με το πέναλτι του Πούλγκαρ στο 86ο λεπτό και στο φινάλε πανηγύρισαν δικαιολογημένα το βαθμό που απέσπασαν (1-1)! Για τρίτο ματς στα τέσσερα τελευταία, συμπεριλαμβανομένου και αυτό του Κυπέλλου με την Γιουβέντους, η Μίλαν προηγήθηκε αλλά δεν έφυγε νικήτρια (ήττα 4-2 από την Ίντερ και 1-1 με την Γιουβε).

Σαρωτικός ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Δυσκολεύτηκε στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά πέρασε με νίκη (και) από την έδρα της ΣΠΑΛ η Γιουβέντους (2-1) και αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τη δεύτερη Λάτσιο και 6 βαθμούς από την τρίτη Ίντερ, οι οποίες αγωνίζονται την Κυριακή (23/02) κόντρα σε Τζένοα και Σαμπντόρια αντίστοιχα.

Η «μεγάλη κυρία» άνοιξε το σκορ στο 39', με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ να βάζει το όνομά του στο βιβλίο με τα ρεκόρ του ιταλικού ποδοσφαίρου, καθώς σκόραρε για 11ο σερί αγώνα στο πρωτάθλημα, επίδοση που στο παρελθόν έχουν σημειώσει μόνο οι Γκαπριέλ Μπατιστούτα [1994, Φιορεντίνα] και Φάμπιο Κουαλιαρέλα [2018-2019, Σαμπντόρια].

Ο Ρονάλντο έγινε, επίσης, ο πρώτος παίκτης που πέτυχε γκολ σε 11 συνεχόμενα ματς σε 3 διαφορετικές διοργανώσεις, την Serie A, την LaLiga και το Champions League. Στο 61' ο Ράμσεϊ έκανε το 0-2 για τη Γιουβέντους, ωστόσο το πέναλτι του Πετάνια στο 69' έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά δεν στάθηκε ικανό για να αλλάξει κάτι περισσότερο στην ουσία του παιχνιδιού.

Ίντερ – Σαμπντόρια

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι