Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1: Ζορίστηκε αλλά έχει τον πρώτο λόγο (videos&photos)

H AEK με «πειραματική» ενδεκάδα έμεινε όρθια στην Τρίπολη και με το 1-1 κόντρα στον Αστέρα έχει προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας έχει η ΑΕΚ που απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Τρίπολη με τον Αστέρα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «16».

Οι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν με «πειραματική» ενδεκάδα λόγω των πολλών απουσιών, ζορίστηκαν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο έμειναν όρθιοι απέναντι στους Αρκάδες που έχασαν και πέναλτι με τον Μπαράλες στο 70'.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20΄ με εκπληκτικό γυριστό σουτ του Κρέσπι από σέντρα του Μουνάφο. Στο 32΄ ο Νέλσον Ολιβέιρα ισοφάρισε με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λόπες από τον Μουνάφο.

Στην επανάληψη΄ ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε παρόλα αυτά ο Αστέρας είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν κέρδισε πέναλτι στο 70΄ σε ανατροπή του Λουϊς Φερνάντεθ από τον Τσιγκρίνσκι. Όμως, ο Μπαράλες έστειλε τη μπάλα στα... περιστέρια. Ετσι η ΑΕΚ που εμφανίστηκε βελτιωμένη στα ποιοτικά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού της, όχι όμως και στη δημιουργία φάσεων, έχει τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, πιθανότατα στις 29/1.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασουλής, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Σουάρεθ, Μουνάφο, Ριέρα (62΄ Λουϊς Φερνάντεθ), Σίτο (55΄ Χουαρέγκι), Κρέσπι (84 Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο (82΄ Μπακάκης), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρστίτσιτς, Μάνταλος, Αλμπάνης (71΄ Σβάρνας), Βέρντε, Ολιβέιρα (80΄ Κλωναρίδης)

Συλλυπητήρια από Ολυμπιακό και Εφές για τον θάνατο του πατέρα του Εργκίν Αταμάν
Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4