ΗΠΑ-Κούβα 7-0: Ιστορικό χατ τρικ ο ΜακΚένι σε 13 λεπτά (video)

Ο 21χρονος άσος της Σάλκε διέλυσε… μόνος του την Κούβα.

Σαρωτική νίκη με 7-0 πέτυχαν οι ΗΠΑ επί της Κούβα στην Ουάσινγκτον, σε αγώνα για το Nations League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο επιθετικός της Σάλκε Γουίστον ΜακΚένι, ο οποίος σημείωσε το γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία ποδοσφαίρου των ΗΠΑ.

Ο 21χρονος φορ σημείωσε το πρώτο του γκολ στα 30 δευτερόλεπτα του αγώνα, σκόραρε ένα δεύτερο τέσσερα λεπτά αργότερα και στη συνέχεια ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 13ο λεπτό.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες ήταν ήδη 6-0 μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, με τον Τζόρνταν Μόρις να ισοφαρίζει ένα εθνικό ρεκόρ τριών ασίστ. Μόρις (9΄) και Τζοσούα Σάργκεντ (40΄) σκόραραν επίσης, όπως και ο Κουβανός Νταριο Ράμος , που σημείωσε αυτογκόλ (37΄).

Τόσο ο ΜακΚένι όσο και ο Μόρις αντικαταστάθηκαν στο ημίχρονο, ενώ ο αρχηγός Κριστιάν Πούλισιτς, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (62΄) με πέναλτι.

CNL Highlights - United States 7-0 Cuba

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!