Ο «φευγάτος» Μπέιλ έσωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης (video)

Ο Γκάρεθ Μπέιλ μπορεί να μην υπολογίζεται από τον Ζινεντίν Ζιντάν, όμως έκανε τη δουλειά του και έδωσε την ισοπαλία (2-2) στην Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Βιγιαρεάλ

Μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες ο Γκάρεθ Μπέιλ δεν υπολογιζόταν από τον Ζινεντίν Ζιντάν και βρισκόταν στη λίστα των υπό παραχώρηση παικτών, απόψε όμως έσωσε τη Ρεάλ από την ήττα. Το «Μαδριγάλ» είναι παραδοσιακά μια δύσκολη έδρα για τη «βασίλισσα» και αυτό αποδείχθηκε απόψε, με τους «μπλάνκος» να αφήνουν δύο βαθμούς και είναι και ευχαριστημένοι, αφού το γκολ της ισοφάρισης σημειώθηκε από τον Ουαλό διεθνή στο 86ο λεπτό!

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες για το ισπανικό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα (1/9) η Ατλέτικο Μαδρίτης. Αν και βρέθηκαν να χάνουν 2-0 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 20 λεπτά, οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν 3-2 της Εϊμπαρ στο "Wanda Metropolitano" και πανηγύρισαν το «3 στα 3».

Ο Ζοάο Φέλιξ μείωσε για την Ατλέτικο πριν το ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος πήραν τη... σκυτάλη στο σκοράρισμα δύο παίκτες που πέρασαν στον αγώνα σαν αλλαγή: ο Βιτόλο αντικατέστησε στην ανάπαυλα τον Μάρκος Γιορέντε και ισοφάρισε, ενώ ο Τόμας Παρτέι πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Ζοάο Φέλιξ και «έγραψε» το 3-2 με τη συμπλήρωση του 90ού λεπτού. Το σκορ αυτό έμεινε ως το τέλος και η Ατλέτικο είναι η μοναδική ομάδα που διατηρεί το απόλυτο της συγκομιδής μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές του ισπανικού πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής στη LaLiga:

Σεβίλη-Θέλτα 1-1 (81΄ Βάσκεθ - 84΄ Σουάρεθ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 2-0 (11΄ Ουίλιαμς, 28΄ Ραούλ Γκαρσία)
Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 2-2 (7΄, 81΄ πέναλτι Ρομπέρτο Τόρες - 51΄ Φατί, 64΄ Αρτούρ)
Χετάφε-Αλαβές 1-1 (24΄ Χόρχε Μολίνα - 31΄ Χοσέλου)
Λεβάντε-Βαγιαδολίδ 2-0 (83΄ Σέρχιο Λεόν, 90+3΄ Χοσέ Λουίς Μοράλες)
Μπέτις-Λεγκανές 2-1 (54΄ Μορόν, 62΄ Φεκίρ - 50΄ Μπρέιθγουεϊτ)
Βαλένθια-Μαγιόρκα 2-0 (43΄ πεν., 57΄ πεν. Παρέχο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Εϊμπαρ 3-2 (27΄ Φέλιξ, 52΄ Βιτόλο, 90΄ Τόμας Παρτέι - 7΄ Τσαρλς, 19΄ Αρμπίγια)
Εσπανιόλ-Γρανάδα 0-3 (13΄ Πουέρτας, 68΄ Φερνάντεθ, 74΄ Αζεέζ)
Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (12΄ Μορένο, 74΄ Γκόμεθ - 45΄, 86΄ Μπέιλ)