Ελλάδα-Ιταλία 0-3: Ήττα με κάτω τα χέρια (photos)

Η Ελλάδα πλήρωσε τα λάθη της και ηττήθηκε με 3-0 στο ΟΑΚΑ από την Ιταλία για τα προκριματικά του Euro 2020

Τα λάθη που έκανε στην άμυνα της πλήρωσε η Εθνική ομάδα, η οποία ηττήθηκε με 3-0 από την Ιταλία για την τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020. Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη δεν μπόρεσαν να φέρουν αντίσταση στους σαφώς ανώτερους Ιταλούς που έδειξαν ότι είναι πολλά επίπεδα πιο πάνω και πήραν αυτό που ήθελαν χωρίς καν να ιδρώσουν.

Πλέον η Εθνική ομάδα θα πρέπει να κερδίσει την Αρμενία την Τρίτη (11/6) στο ΟΑΚΑ για να μην έχει θέματα για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους, προκειμένου να μπορέσουν να πάρουν τη νίκη. Μάλιστα, άνοιξαν νωρίς το σκορ με δράστη τον Μπαρελα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην ελληνική και μετά από ασίστ του Μπελότι έκανε με πλασέ το 1-0. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τους Ιταλούς, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρχικά το 2-0 με υπεροχο πλασέ του Ινσίνιε για να έρθει ο Μπουνούτσι με κεφαλιά να γράψει το 3-0 στο 33ο λεπτό.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγές μήπως μπορέσει να αλλάξει λίγο την εικόνα του αγώνα. Η Εθνική ομάδα θα μπορούσε να είχε πάρει πέναλτι στο 69ο λεπτό αλλά ο Τέιλορ έκλεισε τα μάτια σε χέρι του Κιελίνι από γύρισμα του Φορτούνη.

Η Ιταλία μέσα σε ένα δίλεπτο έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να κάνει το 4-0 αλλά στη μια ο Μπάρκας είπε όχι και στην άλλη ο Μπελότι έστειλε την μπάλα αουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Ιταλία πήρε τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Μπάρκας, Μανωλάς, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Ζέκα, Κουρμπέλης (46΄ Σιώπης), Σάμαρης (77΄ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46΄ Μαυρίας)

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Σιρίγκου, Κιελίνι, Μπονούτσι, Έμερσον (68΄ Ντε Σίλιο), Φλορέντσι, Βεράτι (81΄ Πελεγκρίνι), Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Μπελότι (84΄ Μπερναρντέσκι), Ινσίνιε, Κιέζα

Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα