Εύκολο πέρασμα για Μπαρτσελόνα (videos+photos)

Οι Λιονέλ Μέσι και Λούις Σουάρες έκαναν «όργια» και η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-1 της Μπέτις εκτός έδρας.

Με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει πάλι... τα δικά του, η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα και από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και ουσιαστικά «κλείδωσε» και τον φετινό τίτλο, δέκα αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Αργεντινός σουπερστάρ πέτυχε χατ-τρικ και «υπέγραψε» το 4-1 των Καταλανών επί της Μπέτις, σκοράροντας στο 18΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου με πλασέ, μετά από «μαγική» ασίστ του Σουάρες με «τακουνάκι», και στο 85΄ με σουτ και γνωρίζοντας την αποθέωση από τους αντίπαλους φιλάθλους!

Ο Σουάρες πέτυχε με εξαιρετική ατομική ενέργεια στο 63΄ το άλλο γκολ των «μπλαουγκράνα», που βρίσκονται στο +10 από την Ατλέτικο και στο +12 από τη Ρεάλ, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της σεζόν, σε ό,τι αφορά την κατάκτηση του τίτλου.

Το μόνο μελανό σημείο για την Μπαρτσελόνα, ήταν ο τρα υματισμός του Λουίς Σουάρες, που αποχώρησε λίγα λεπτά πριν τη λήξη με πρόβλημα στον αστράγαλο.

ΜΠΕΤΙΣ: Πάου Λόπεθ, Χοακίν (67' Έμερσον), Μαντί, Μπάρτρα, Σίντνεϊ, Τέγιο, Ουίλιαμ Καρβάλιο (75' Μορόν), Σέρχιο Κανάλες, Γκουαρδάδο, Χεσέ Ροντρίγκεθ, Λο Τσέλσο (68' Λαϊνές).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Αρτούρ (64' Νέλσον Σεμέδο), Βιδάλ, Ράκιτιτς (88' Αλενιά), Σουάρες (90' λ.τρ Κοουτίνιο), Μέσι.