Διαστημικός Μέσι, διέλυσε τη Σεβίλλη (photos+video)

Χατ τρικ του Λιονέλ Μέσι στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Μόνος του ο Λιονέλ Μέσι τα έβαλε με τη Σεβίλλη και η Μπαρτσελόνα πήρε την εκτός έδρας νίκη με 4-2. Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά το χατ-τρικ του Αργεντινού σουπερστάρ τους χάρισε μία πολύτιμη νίκη, που τους φέρνει -προσωρινά τουλάχιστον- στο +10 από τη δεύτερη Ατλέτικο.

Μία αντεπίθεση, που ξεκίνησε από «πούλημα» της μπάλας του Μέσι, έδωσε την ευκαιρία στον Χεσούς Νάβας να ανοίξει το σκορ στο 22΄ για τη Σεβίλη. Ο Αργεντινός πήρε την προσωπική του ρεβάνς και ισοφάρισε με ένα καταπληκτικό βολέ στο 26΄, μετά από σέντρα του Ράκιτιτς, αλλά από ακόμη ένα λάθος, αυτή τη φορά του Τερ Στέγκεν, ο Μερκάδο ξαναέδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 42΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο στο ματς του Σέρτζι Ρομπέρτο και (κυρίως) του Ντεμπελέ, οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν και πίεσαν, ζήτησαν πέναλτι σε δύο περιπτώσεις, σε ανατροπές του Ντεμπελέ και του Σουάρες, και τελικά ισοφάρισαν ξανά με τον Μέσι στο 67΄. Οι Καταλανοί δεν αρκέστηκαν στον ένα βαθμό και, με το τρίτο προσωπικό γκολ του «Λίο» στο 85΄ και ένα του Σουάρες στις καθυστερήσεις, «δραπέτευσαν» με το «τρίποντο» και πλέον μοιάζει πολύ δύσκολο να χάσουν τον τίτλο, ακόμη κι αν ηττηθούν στο clasico της επόμενης αγωνιστικής. Από την πλευρά τους, οι Ανδαλουσιάνοι υποχώρησαν στην πέμπτη θέση, πίσω από τη Χετάφε που νωρίτερα επικράτησε 2-1 της Ράγιο Βαγεκάνο.