Κύπελλο Ελλάδας: Θύελλα ήταν… ο Ηρακλής (photos)

Ο Ηρακλής νίκησε εύκολα 3-0 τη Θύελλα Καμαρίου στη Νάξο και ξεκίνησε με τρεις βαθμούς τις υποχρεώσεις του στον 1ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση του Ηρακλή με τη Θύελλα Καμαρίου στη Νάξο είχε αναβληθεί λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν. Το παιχνίδι έγινε την Τετάρτη (03/10), με τους Θεσσαλονικείς να επιβεβαιώνουν την ανωτερότητά τους, βγάζοντας την ποιότητα που έχουν σε σχέση με τον αντίπαλό τους στο χορτάρι και επικρατώντας 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σίλβα Κλέιτον που με ένα γκολ και μια ασίστ συνέβαλε τα μέγιστα έτσι ώστε να έρθει η νίκη της ομάδας του.

Ο Ηρακλής παρότι ανώτερος δεν βρήκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τα κατάφερε όμως στο δεύτερο μέρος «καθάρισε» το ματς. Στο 58’ ο Κλέιτον έκανε γύρισμα από αριστερά κι ο Ζιαμπάρης άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά. Το παιχνίδι κυλούσε όπως ήθελε ο Ηρακλής, με το δεύτερο γκολ να έρχεται στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Παναγιωτούδης με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα, «χτύπησε» ξανά ο Κλέιτον που πήρε την κάθετη του Μουμίν και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τον Ηρακλή.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης (73’ Φύτρος Σ.), Ρέτζος, Φίλων, Ερρίκος, Σιμιτσής, Ζανελάρης, Φύτρος Μ. (69’ Δαβιλάς), Μαυρομάτης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Βοσνιάδης, Κανακούδης, Κουτρουμάνος (57’ Κουκόλης), Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Μουμίν, Μενδρινός, Πασάς, Χασομέρης, Κλέιτον, Ρόβας (85’ Παναγιωτούδης)