Κέρασε πεντάρα η Αλαβές τη Ράγιο

Επιβλητική εκτός έδρας νίκη για την Ντεπορτίβο.

Η Αλαβές εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο (κόκκινη Μπα) και την συνέτριψε με 5-1 συνεχίζοντας το πολύ καλό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Έτσι, έστω και προσωρινά αυτήν τη στιγμή ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αυτή τη φορά θύμα της εντυπωσιακής Αλαβές ήταν η Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία υπέστη την εντός έδρας συντριβή με 5-1. Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Αλαβές, αφού ήδη στο 7ο λεπτό ο Τσίμο Ναβάρο άνοιξε το σκορ. Η Ράγιο αντέδρασε κι ισοφάρισε με τον Ντε Τόμας στο 29', όμως λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι μπροστά χάρη στον Ιμπάι Γκόμεζ. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο 34', όταν ο Μπα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην Αλαβές, για την οποία οι Γκόμεζ, Καλέρι και Μπουργκούι διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ