Άρσεναλ: «Κέρδη» με Παπασταθόπουλο και Μαυροπάνο και ήττα από Ατλέτικο

Η Ατλέτικο νίκησε στα πέναλτι την Άρσεναλ, στο πλαίσιο του International Champions Cup – Αγωνίστηκαν για μισή ώρα Παπασταθόπουλος και Μαυροπάνος

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Ατλέτικο Μαδρίτης και Αρσεναλ, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στη Σιγκαπούρη και εντάσσεται στο πλαίσιο του "International Champions Cup". Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, καθώς υπάρχουν ποδοσφαιριστές που δεν έχουν ακόμη ενταχθεί στην προετοιμασία μετά τις υποχρεώσεις τους στο Μουντιάλ ή μόλις ξεκίνησαν προπονήσεις. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος και ο Ντίνος Μαυροπάνος χρησιμοποιήθηκαν ως αλλαγές από τον Ουνάι Εμερι, περνώντας στο ματς στο 69ο λεπτό αντί των Μουστάφι και Χόλντινγκ. Αμφότεροι έδειξαν καλά στοιχεία και ικανοποίησαν την τεχνική ηγεσία της αγγλικής ομάδας με την απόδοση τους.

Η Ατλέτικο, η οποία έδωσε το πρώτο της φιλικό τεστ ενόψει της νέας σεζόν, προηγήθηκε στο 41΄ με τον Βιέτο και οι «κανονιέρηδες» ισοφάρισαν στο 47΄ με τον νεαρό Σμιθ-Ρόου. Μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου ακολούθησε διαδικασία πέναλτι, όπου η ισπανική ομάδα επικράτησε με 3-1, με «ήρωα» τον νεοαποοκτηθέντα τερματοφύλακα Αντάν, που απέκρουσε τρία πέναλτι και ευστόχησε ο ίδιος στο τελευταίο των «ροχιμπλάνκος».