Φιέστα με επτάρα για την Παρί! (video)

«Περίπατος» της Παρί με τη Μονακό που πανηγύρισε τον 7η τίτλο της.

Σε «περίπατο» μετέτρεψε η Παρί Σεν Ζερμέν το ντέρμπι κορυφής με την Μονακό για την 33η ημέρα του γαλλικού πρωταθλήματος, αφού συνέτριψε την αντίπαλό της με 7-1 και κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο για 7η φορά στην ιστορία της. Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας, που έφθασε τους 87 βαθμούς έναντι 70 της Μονακό, ήταν εντυπωσιακή, αφού προηγήθηκε 4-0 στο 27΄ και «καθάρισε» νωρίς την υπόθεση νίκη. Σκόρερ της νικήτριας οι Λο Σέλσο (14΄, 27΄), Καβάνι (17΄), Ντι Μαρία (20΄, 58΄) και Ντράξλερ (86΄) με τον Φαλκάο (76΄) να πετυχαίνει αυτογκόλ, ενώ για την ομάδα του πριγκιπάτου σκόραρε ο Λόπες (38΄).

Στο μεταξύ, για μία ακόμη αγωνιστική ο Κώστας Μήτρογλου έκανε το καθήκον του, αφού αν και πάλι μπήκε ως αλλαγή κατάφερε να σκοράρει και να βοηθήσει την Μαρσέιγ να πάρει πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τρουά, που την έφερε ισόβαθμη στην τρίτη θέση με τη Λιόν. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι στο 69΄ και έξι λεπτά αργότερα (75΄) κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και να ισοφαρίσει το σκορ σε 2-2. Τα άλλα δύο τέρματα της Μαρσέιγ σημείωσαν οι Ν' Τζιέ (11΄) και Τοβάν στο 85΄, ενώ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γκραντσίρ και προηγήθηκαν 2-1 στο 48΄ με τον Νιβέτ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος είναι τα εξής: