«Έμφραγμα» στο φινάλε για την Λίβερπουλ (video)

Χωρίς νικητή το ματς στο «Άνφιλντ».

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, Λίβερπουλ και Τότεναμ έμειναν στο 2-2 για την 26η αγωνιστική της Premier League. Το ντέρμπι στο «Άνφιλντ» είχε τρομερό σασπένς έως το τελευταίο λεπτό. Ο Σαλάχ μόλις στο 3' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κλοπ κι ενώ η Λίβερπουλ έδειχνε ότι ελέγχει πλήρως το ρυθμό του αγώνα, τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 80', ένα λεπτό μετά την είσοδό του, ο Βανιγιάμα με απίθανο βολέ εκτός περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι "Πετεινοί" στο 85' θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Χάρι Κέιν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαλάχ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά οι Τότεναμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90+5' κέρδισε ξανά πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Χάρι Κέιν, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Με το βαθμό αυτό η Λίβερπουλ βρίσκεται προσωρινά μόνη τρίτη, ενώ η Τότεναμ που διατήρησε το αήττητό για 8ο διαδοχικό παιχνίδι, είναι πέμπτη με δύο βαθμούς λιγότερους.

Aποτελέσματα και σκόρερ της 26ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι 1-1

(82' Γκούντμουντσον - 22' Ντανίλο)

Μπόρνμουθ-Στόουκ Σίτι 2-1

(70' Κινγκ, 79' Μουσέ - 5' Σακίρι)

Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 3-1

(8' Μάρεϊ, 59' Ισκιέρδο, 75' Γκρος - 30' Ερνάντες)

Λέστερ-Σουόνσι 1-1

(17' Βάρντι - 53' Φερνάντες)

Μάντσεστερ Γ.- Χάντερσφιλντ 2-0

(55' Λουκάκου, 68' Σάντσες)

Γουέστ Μπρομ-Σαουθάμπτον 2-3

(4' Χεγκάζι, 72' Ροντόν - 40' Μενινα, 43' Στέφενς, 55' Γουόρντ - Προουζ)

Αρσεναλ-Εβερτον 5-1

(6', 19', 74' Ράμσεϊ, 14' Κοσιελνί, 37' Ομπαμεγιάνγκ - 64' Κάλβερτ-Λιούιν)

Κρίσταλ Πάλας- Νιούκαστλ 1-1

(55' πεν. Μιλιβόγεβιτς - 22' Ντιαμέ)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 2-2

(3', 90+1' Σαλάχ - 80' Βανιγιάμα, 90+5' πεν. Κέιν)

Γουέστ Μπρομ 20

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι