Η Αταλάντα «ξέρανε» τη Ρόμα

Η εκπληκτική Αταλάντα «προσγείωσε ανώμαλα» τη Ρόμα στο «Ολίμπικο», επικρατώντας των γηπεδούχων με 2-1 αν κι έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Η ομάδα του Γκασπερίνι πήρε προβάδισμα στο 14΄ με υπέροχο αριστερό σουτ του Κορνέλιους και διπλασίασε πέντε λεπτά αργότερα, επίσης με αριστερό βολ-πλανέ του Ντε Ρουν, από ασίστ του Γκόμες. Ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Μάρκο Γκουίντα για την απόφασή του. Με παίκτη περισσότερο από το ξεκίνημα της επανάληψης η Ρόμα πίεσε, αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει με τον Τζέκο στο 56΄. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στο κέντρο άμυνας των «τζαλορόσι».