Ρόμα - ΣΠΑΛ 3-1: Άνετη τριάρα για τους Ρωμαίους (photos+video)

Σε… περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην ΣΠΑΛ η Ρόμα, επικρατώντας 3-1. Με 10 παίκτες από το 10λεπτο έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Φελίπε.

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός ανέτρεψε στο 9ο λεπτό εκτός περιοχής τον Τζέκο με αντιαθλητικό μαρκάρισμα και ο διαιτητής δεν το… πολυσκέφτηκε και τον έστειλε νωρίς νωρίς στα αποδυτήρια δείχνοντάς του την κόκκινη κάρτα.

Αυτό αποτέλεσε το καλύτερο… δώρο για την Ρόμα, η οποία ανέβασε άμεσα στροφές και στο 19ο λεπτό, ο Τζέκο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο 32’ ο Στρούτμαν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Πελεγκρίνι στο 53’ διαμόρφωσε το 3-0.

Η ΣΠΑΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 55’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μανωλά στον Μόρα. Ο Βιβιάνι ανέλαβε την εκτέλεση της… εσχάτης των ποινών, αρχικά είδε τον Άλισον να τον σταματά, αλλά στην εξέλιξη της φάσης βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 3-1.

Ρόμα: Άλισον, Φλορέντζι, Μανωλάς, Ζεζούς, Κολάροβ (75' Έμερσον), Πελεγκρίνι, Γκοναλόν (61' Ζέρσον), Στρούτμαν, Ουντέρ (64' Σικ), Τζέκο, Ελ Σαραουί.

ΣΠΑΛ: Γκομίς, Κρεμονέζι, Βικάρι, Φελίπε, Λάτσαρι, Γκράσι (70' Σκιαβόν), Βιβιάνι, Ρίτσο, Ματιέλο, Μπονατσόλι (20' Μόρα), Παλόσκι (78' Μποριέλο).

Η τριάρα της Ρόμα στην ΣΠΑΛ

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup