Οι Έλληνες στα γήπεδα του κόσμου

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού αυτό το Σ/Κ. Δείτε τις επιδόσεις τους στα πρωταθλήματα που αγωνίζονται!

Ο Κώστας Μήτρογλου, που σκόραρε στην εκτός έδρας νίκη (0-2) της Μπενφίκα στο Γκιμαράες, ξεχώρισε από την παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού.

Αλλωστε η Πορτογαλία ήταν από τα λίγα πρωταθλήματα που είχαν παιχνίδια, μαζί με Ισπανία και Ιταλία, ενώ σε Γαλλία και Αγγλία υπήρχαν προγραμματισμένοι αγώνες Κυπέλλου.

Πέντε λεπτά σαν αλλαγή, αγωνίστηκε μόλις ο Κώστας Μανωλάς στη νίκη (0-1) της Ρόμα στην Γένοβα απέναντι στην Τζένοα, αφού δεν ήταν απόλυτα έτοιμος, μετά τον τραυματισμό του.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ):Εκτός αποστολής
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ):Πέρασε αλλαγή στο 82? στη θέση του Μπέντερ, στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Γουίγκαν στην 3η φάση του αγγλικού Κυπέλλου.
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο):Στον πάγκο στη νίκη (3-0) με την Σέφφιλντ Γουένσντει στην 3η φάση του αγγλικού Κυπέλλου

ΙΣΠΑΝΙΑ

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β):Πέρασε αλλαγή στο 65ο λεπτό της νίκης (1-2) με την δεύτερης ομάδας της Ρεάλ Σοσιεδάδ, στην θέση του Καμπουθάνο.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα):Πέρασε αλλαγή στο 85ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη της Ρόμα στη Γένοβα επί της Τζένοα, στην θέση του Μπρούνο Πέρες.
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1-2) από την Ιντερ.
Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε):Εκτός αποστολής
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας ήττας (3-0) από την Γιουβέντους στο Τορίνο
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας ήττας (3-0) από την Γιουβέντους στο Τορίνο Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι):Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (1-0) με την Μίλαν.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα):Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη (2-1) με την Περούτζα.
Γιώργος Μακρής (Πίζα):Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις):Εκτός αποστολής

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα):Αγωνίστηκε 90 λεπτά και σκόραρε στην εκτός έδρας νίκη (0-2) της Μπενφίκα στο Γκιμαράες.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα):Πέρασε αλλαγή στο 17? στη θέση του Φέισα, στην εκτός έδρας νίκη (0-2) στο Γκιμαράες.