Μίλαν για… κλάματα, ξέσπασε η Σαμπντόρια!

Εντυπωσιακά ήταν τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος με τη Μίλαν να ηττάται 2-0 από τη Φιορεντίνα και τη Σαμπντόρια να διαλύει 5-2 την Κάρπι.

Τα άσχημα του πρόσφατου παρελθόντος συνεχίζει η Μίλαν η οποία στην πρεμιέρα της στο ιταλικό πρωτάθλημα απογοήτευσε με την παρουσία της, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη Φιορεντίνα εκτός έδρας.

Ο Ροντρίγκο Έλι στο 37’ αποβλήθηκε και ένα λεπτό αργότερα ο Μάρκος Αλόνσο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 56’ ο Ίλισιτς από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Απίστευτη εμφάνιση από τη Σαμπντόρια η οποία διέλυσε με το εμφατικό 5-2 την νεοφώτιστη Κάρπι εντός έδρας. Ο Έντερ στο 14’ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για να έρθουν δύο γκολ από τον Μουριέλ (21’, 31’) για το 3-0. Στο 33’ ο Έντερ έκανε το 4-0 για να έρθει ο Φερνάντο στο 37’ να κάνει το 5-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τα γκολ των Λατσάρι (38’) και Μάτος (88’) μείωσαν σε 5-2.

Μεγάλη έκπληξη από τη Σασουόλο που επικράτησε 2-1 της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» στο 3’ με γκολ του Χάμσικ άνοιξε το σκορ για να έρθει η ισοφάριση από τον Φλόρο Φλόρες στο 32’. Τη νίκη στη Σασουόλο έδωσε ο Σανσόνε στο 84’.

Σπουδαία νίκη για την Ίντερ απέναντι στην Αταλάντα με 1-0. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε από τον Γιόβετιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Κιέβο που επικράτησε 3-1 της Έμπολι εκτός έδρας. Ο Σαπονάρα στο 8’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αλλά από εκεί και πέρα ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Στο 55’ ο Μεγκιορίνι έκανε το 1-1 με τον Μπίρσα στο 60’ να ανατρέπει το σκορ. Στο 64’ ο Παλόσκι έκανε το τελικό 3-1.

Σπουδαία ανατροπή και για την Τορίνο στην έδρα της Φροζινόνε. Ο Σόντιμο στο 7’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, αλλά τα τέρματα των Κουαλιαρέλα στο 59’ και Μπασέλι στο 64’ ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τέλος, η Παλέρμο επικράτησε 1-0 της Τζένοα με γκολ του Ελ Καουτάρι στο 91’.