Λιόν – Τουλούζ 3-0 (video)

Την 5η της σερί νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα πέτυχε η Λιόν που χάρη στο άνετο 3-0 επί της Τουλούζ στο «Ζερλάν», έκανε έξωση από την Μαρσέιγ στην κορυφή της βαθμολογίας .

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νέας επιτυχίας της ομάδας του Ουμπέρ Φουρνιέ ήταν  για μία  ακόμα φορά ο Αλεσάντρ Λακαζέτ.  Ήταν αυτός που  άνοιξε το σκορ στο 14’ μετά την πάσα του Φεκίρ ενώ 13 λεπτά μετά ανέβασε το δείκτη του σκορ και  ο 23χρονος Γάλλος επιθετικός  έφθασε τα 19 γκολ σε 20 αγωνιστικές.
Το τελικό 3-0 για την γηπεδούχο πραγματοποίησε στο 3ο λεπτό του β’ μέρους ο Φεκίρ που αξιοποίησε την πάσα του Γκεζάλ.
ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ζαλέ, Μπίσεβατς, Ουμτιτί, Νταμπό (72' Μαλμπράνκ), Γκοναλόν, Φερί, Τολισό, Γκεζάλ (82' Γκουρκούφ), Φεκίρ (79' Μπαλουλί), Λακαζέτ.
ΤΟΥΛΟΥΖ : Ααμαντά, Τισεράν, Βέσκοβατς, Σπάχιτς, Μουμπάντζ, Σιριέ, Αγκιλάρ, Τρέχο (72' Ρεγκατέν), Μπλεν, Μπεν Γεντέρ (75' Μπεναλί), Μπρέθγουεϊτ.