Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Μικρός και μεγάλος τελικός, 5η η Σετίφ (videos)

Κυριάρχησε η Σαν Λορένζο, αλλά τα... χρειάστηκε για το 2-1 επί της Ώκλαντ Σίτι στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Οι Αργεντινοί άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Πάμπλο Μπαριέντος, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 67ο, όταν βρήκε δίχτυα ο Άνχελ Μπεγλάνγκα. Παρά τη φανερή ανωτερότητά τους στον ημιτελικό του τουρνουά, που διεξάγεται στο Μαρόκο, χρειάστηκαν παράταση και γκολ του Μάουρο Μάτος στο 93ο λεπτό, ώστε να «κλείσουν» ραντεβού με την ισπανική Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό (20/12, 21.30). Από την πλευρά τους, οι Νεοζηλανδοί θα αντιμετωπίσουν τη μεξικανική Κρουζ Αζούλ στον μικρό τελικό (20/12, 18:30).

Προηγουμένως, η Σετίφ της Αλγερίας εξασφάλισε την πέμπτη θέση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης κερδίζοντας τους Ουέστερν Σίντεϊ Ουόντερερς στα πέναλτι ύστερα από αρχικό 2-2. Έμειναν πίσω με 1-0 από το 5ο λεπτό έπειτα από γκολ του Ρομέο Καστελέν, ενώ οι Αυστραλοί είχαν και δοκάρι, πριν διαμορφωθεί το 1-1 στο 50ό λεπτό με αυτογκόλ του Ντάνιελ Μούλεν και ολοκληρωθεί η ανατροπή στο 57ο με τέρμα του Αμντελμαλέκ Ζιάγα. Στο 88ο ισοφάρισε ο Βίτορ Σάμπα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Τουφίκ Ζεράρα διαμόρφωσε το τελικό 5-4 υπέρ των πρωταθλητών Αφρικής στα πέναλτι.