Έβερτον - ΚΠΡ 3-1

Η Έβερτον ήταν η νικήτρια του αγώνα που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς επικράτησε της ΚΠΡ εντός έδρας με 3-1

Με αυτό το «τρίποντο» τα «ζαχαρωτά» ανέβηκαν στους 21 βαθμούς και την δέκατη θέση, εκεί όπου συγκατοικούν με τη συμπολίτισσα τους Λίβερπουλ.

Από την άλλη η ΚΠΡ έμεινε στην 18η θέση και κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό. Βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα για το συγκρότημα του Χάρι Ρέντναπ είναι ότι μακριά από το «Loftus Road» μετρούν οκτώ ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίωρο η ομάδα του Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα. Στο 33' ο Ρος Μπάρκλεϊ με φοβερό σόλο και δυνατό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, ο Κέβιν Μιραλάς εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα άλλαξε πορεία στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 2-0.

Το 3-0 έγραψε με κεφαλιά ο Νέισμιθ στο 53', για να μειώσει ο Μπόμπι Ζαμόρα στο 80' και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο λεπτό των καθσυτερήσεων ο Μιραλάς αποχώρησε τραυματίας και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί την Τρίτη (16/12).

Παναθηναϊκός: «Στο στόχαστρο ο Αντώνης Παπαδόπουλος της Ντόρτμουντ»
«Στροφή» στους Έλληνες από τις μεγάλες ομάδες της Super League!
ΝΒΑ: Πρόστιμο 25.000 δολαρίων στον Ράσελ