Ιρλανδία – ΗΠΑ 4-1 (video)

Εντυπωσιακό παιχνίδι από την Ιρλανδία η οποία ξεσπώντας στα τελευταία λεπτά, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 4-1 απέναντι στις ΗΠΑ.

Την πρώτη της νίκη ύστερα από δύο παιχνίδια πανηγύρισε η Ιρλανδία η οποία φιλοξενώντας τις ΗΠΑ στο Δουβλίνο έφτασε στην ευρεία νίκη με 4-1, ξεσπώντας στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Βρετανοί άνοιξαν το σκορ στο 7’ με τέρμα του Πίλκινγκτον, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 39’ με γκολ του Ντίσκερουντ. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση για να φτάσουν σε τρία γκολ.

Στο 55’ ο Μπράντι έκανε το 2-1 για να έρθουν τα γκολ των ΜακΚλιν (82’) και Μπράντι (86’) για να ολοκληρωθεί ο θρίαμβος.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Γκίβεν, Πιρς, Κλαρκ, Κρίστι, Κουίν, Μέιλερ, Πίλκινγκτον (64’ ΜακΚλιν), Στόουκς (59΄ΜακΓκίντι), ΜακΓκόλντρικ (77’ Λονγκ), Μέρφι (77΄Χέντρικ), Μπράντι.
ΗΠΑ: Χαμίντ, Τζόνσον, Κάμερον, Τσάντλερ (77’ Μόρις), Μπίσλι, Μπέκερμαν, Μοράλες (65’ Γκάρζα), Ντίσκερουντ (76’ Ρούμπιν), Μπεντόγια, Βοντολόφσκι (46’ Γουντ), Άλντιντορ.

Ρεπόρτερ της ΕΡΤ κατά Τερίμ: «Το είχα πει ότι δεν θα πήγαινε καλά η ομάδα»
Παναθηναϊκός: Και επίσημα παρελθόν ο Φατίχ Τερίμ - Το «αντίο» του Τούρκου
Λυσσασμένοι «Λύκοι» κατασπάραξαν τους Νάγκετς κι έστειλαν την ημιτελική σειρά σε Game 7!