ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός  1-1 (Κ20)

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 1-1 (Κ20)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας, έφυγε ο Παναθηναϊκός από το Πρόχωμα. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναδέχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Κ20 .

Στο Πρόχωμα, βρέθηκαν περίπου 200 άτομα για να παρακολουθήσουν το ντέρμπι των μικρών, που έγινε κάτω από συνεχή δυνατή βροχή.

Το πρώτο ημίχρονο, ανήκει στον ΠΑΟΚ, που ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού.  Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους νωρίς. Μόλις στο 5’ ο Δεληγιαννίδης σέντραρε, ο Σαββίδης, έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.

Η ομάδα του δικεφάλου, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να δημιουργεί την μεγάλη φάση. Η μεγάλη φάση, εκτός του γκολ ήρθε στο 43, όταν ο Κότσαρης την τελευταία στιγμή διώχνει την μπάλα με τα πόδια ενώ νωρίτερα ο Πόζογλου, επεχείρησε με πλασέ να τον κερδίσει.

Η συνεχής βροχόπτωση, κάνει βαρύ το τερέν και τους ποδοσφαιριστές να δυσκολεύονται να βγάλουν φάσεις. Πρώτη σημαντική στιγμή, για τον Παναθηναϊκό.  Ο  Σοϊλεμέζογλου, στο 66΄ διαβάζει σωστά την κάθετη που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι και με τα πόδια απομακρύνει τον κίνδυνο.  Στο 82o λεπτό, αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, σουτ του Λάμπρου, μπλόκαρε ο Σοϊλεμέζογλου.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ο Παναθηναϊκός, σκοράρει. Η φάση ξεκίνησε με μακρινό σουτ του τερματοφύλακα, η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Μπερίσα  σκοράρει ισοφαρίζει σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΠΑΟΚ: Σοϊλεμέζογλου, Τοπαλίδης, Βασαϊτης (46΄Τσιαμπάζης), Τσελεπίδης, Πούγγουρας, Πατράλης, Σαββίδης, Τουμανίδης, Δεληγιαννίδης (59΄Τσολακίδης), Πόζογλου, Κουλούρης (70′ Κούστα).

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Τούντορ, Μυρθιάνος, Αθανασόπουλος, Σιούλης, Μπαλατσούρας, Λάμπρου, Τζανουλίνος, Μπερίσα, Νιούμαν, Υμεράι.

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν