CAF Champions League: Πρωταθλήτρια Αφρικής η Σετίφ (photos+video)

Παραδόθηκε στο άγχος, αλλά η Σετίφ πήρε εντός έδρας 1-1 με τη Βίτα Κλαμπ, σκορ αρκετό για την κατάκτηση του CAF Champions League.

Άλλωστε απέσπασε 2-2 στη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό και κατέκτησε για δεύτερη φορά τίτλο σε κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Αφρικής χάρη στον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ. Δεν ενθουσίασε τους φίλους της με την απόδοσή της, αλλά ο Σοφιάν Γουνές άνοιξε το σκορ στο 50ό λεπτό προσφέροντας πλεονέκτημα δύο τερμάτων στους Αλγερινούς. Στο 54ο ισοφάρισε ο Τσικίτο Λεμά Μαμπιντί, αλλά το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων δεν ήρθε, παρά την έντονη πίεση προς την αντίπαλη εστία, κυρίως στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά.

Με τον αποψινό θρίαμβό της, η Σετίφ εξασφάλισε θέση και στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της FIFA, καθώς στις 13 Δεκεμβρίου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα της 10ης Δεκεμβρίου μεταξύ των MAT του Μαρόκου και της Ώκλαντ Σίτι της Νέας Ζηλανδίας. Μία από τις τρεις ομάδες θα βρεθεί απέναντι στη Σαν Λορένζο της Αργεντινής στις 17 Δεκεμβρίου, στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα