Αργεντινή: Ποδαρικό με Αμπρέου για Ροζάριο (videos)

Με το… δεξί ξεκίνησε τη νέα σεζόν της Αργεντινής η Ροζάριο Σεντράλ, καθώς επιβλήθηκε της Κίλμες με 3-1.

Στο 40ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ, καθώς ο Αρνάλντο Γκονζάλεζ «ζωγράφισε» με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά στο 58ο ισοφάρισε ο πρώην στράικερ του Άρη, Σεμπαστιάν Αμπρέου, ο οποίος εξελίχθηκε στον κορυφαίο παίκτης της αναμέτρησης. Απαιτήθηκε, πάντως, γκολ του Ραφαέλ Ντελγάδο στο 84ο λεπτό, ενώ στο 96ο ο Βάλτερ Ακούνια σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα, στο πρώτο παιχνίδι της νέας Inicial, η ανανεωμένη Γοδόι Κρουζ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Κλαούντιο Ακουίνο, ενώ στο 35ο ο Ρουμπέν Ραμίρεζ και στο 58ο ο Λουίς Χέρεζ Σίλβα διασφάλισαν ξεκίνημα με 3-0 εναντίον της Μπάνφιλντ. Τέλος αναφέρουμε πως στο τέλος της νέας σεζόν της Αργεντινής δεν θα υπάρξουν υποβιβασμοί ενόψει αύξησης των ομάδων στην πρώτη κατηγορία.