Μπιτς Σόκερ: Ηττήθηκε και αποκλείστηκε η Ελλάδα

Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» της πρόκρισης για την οκτάδα της Α' κατηγορίας του Euro Beach Soccer League 2014 η Εθνική Ποδοσφαίρου Άμμου.

Στον τελευταίο της αγώνα για το τουρνουά που διεξήχθη στη Μόσχα ηττήθηκε 5-6 από τη Λευκορωσία, η οποία και προκρίθηκε στις 8 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε εκτός του  τελικού τουρνουά που θα διεξαχθεί 14-17 Αυγούστου στην πόλη Τορεδεμπάρα της Ισπανίας, αλλά είχε ήδη επιτύχει τον βασικό και πρωταρχικό του στόχο, την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία, ήδη από το προηγούμενο τουρνουά στο οποίο συμμετείχε στην Πολωνία.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και οι διεθνείς μας έκαναν υπερπροσπάθεια έως το τελευταίο λεπτό για πάρουν την πρόκριση και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 2-5 και 3-6.

Οι Λευκορώσοι προηγήθηκαν με τον Μακάρεβιτς στο 8ο λεπτό της 1ης περιόδου αλλά οι Νίκος Μπερτσιάς και Καρακάσης στο 5ο και στο 1ο λεπτό της ίδιας περιόδου ανέτρεψαν τα δεδομένα, πριν ο Κανσταντσινάου ισοφαρίσει με τη λήξη. Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική δέχθηκε τέσσερα γκολ συνεχόμενα (Μπόκατς 10ο, Μπρίστσελ 10ο και 6ο, Σλαβούτσιν 9ο) και κατάφερε με τον Νίκο Μπερτσιά πάλι να μειώσει σε 3-6 με τη λήξη. Στην 3η περίοδο οι διεθνείς κράτησαν το μηδέν στην άμυνα, μείωσαν σε 5-6 με τον Τριανταφυλλίδη (6ο λεπτό) και τον Παπασταθόπουλο (5ο λεπτό), αλλά παρά την υπεροχή τους και τις πολλές και καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν κατόρθωσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Ελλάδα: Πέρτσας, Νικολάου- Νεκτ. Μπερτσιάς, Νικ. Μπερτσιάς, Κωνσταντακόπουλος, Παπαευστρατίου, Παπασταθόπουλος, Γκρίτζαλης, Καρακάσης, Τριανταφυλλίδης.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»