Αργεντινή: Πρωταθλήτρια των πρωταθλητών η Ρίβερ (videos)

Στην αναμέτρηση μεταξύ του νικητή των φετινών Inicial και Final, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε με 1-0 της Σαν Λορένζο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά στο 73ο λεπτό ο 22χρονος κεντρικός αμυντικός Χερμάν Πεζέγια, ενώ με το θετικό αποτέλεσμα οι «μιλονάριος» εξασφάλισαν έναν ακόμα σχετικό αγώνα, με τον Κυπελλούχο Αργεντινής. Συνολικά, το παιχνίδι σημαδεύτηκε από λάθη στο πρώτο ημίχρονο και από χαμένες ευκαιρίες αμφότερων των ομάδων πριν από το 1-0, αλλά μετά το 73ο λεπτό η Ρίβερ διατήρησε το προβάδισμα σχετικά εύκολα.

Νωρίτερα έγινε αγώνας μπαράζ για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία και η Ατλέτικο Ραφαέλα κέρδισε με 1-0 την Κολόν, η οποία υποβιβάστηκε έπειτα από δεκαεννέα συνεχόμενα χρόνια στην κορυφαία κατηγορία του αργεντίνικου ποδοσφαίρου, αν και σε σημαντικό μέρος του Final της φετινής σεζόν ήταν πρωτοπόρος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Ροντρίγκο Ντεπέτρις με κεφαλιά στο 56ο λεπτό.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ