Αργεντινή: «Ωραίος» Αγιάλα για Λανούς (video)

Το σημερινό κομμάτι της τελευταίας αγωνιστικής του Final της Αργεντινής ολοκληρώθηκε με τη Λανούς να παραχωρεί 1-1 στους Νιούελς Ολντ Μπόις.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και με ωραίο σουτ ο Βίκτορ Αγιάλα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι «λεπροί» βελτιώθηκαν και ισοφάρισαν στο 50ό λεπτό με τον Αλέξις Κάστρο, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν από το 60ό λεπτό λόγω της αποβολής του Ντιέγκο Γκονζάλεζ, οπότε οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τη σεζόν με ισοπαλία. Αύριο, Σαν Λορένζο και Βελέζ θα δώσουν το τελευταίο ματς του Final, ενώ το επόμενο Σάββατο (24/05) η Σαν Λορένζο θα αντιμετωπίσει τη Ρίβερ Πλέιτ στον υπερτελικό του 2013-14 ανάμεσα στους πρωταθλητές των Inicial και Final, ενώ Κολόν και Ατλέτικο Ραφαέλα θα αναμετρηθούν σε μπαράζ για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

15

-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.

33

-Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014. Οι πρώτες πέντε ομάδες θα πάρουν «εισιτήριο» μαζί με τον υπερπρωταθλητή της σεζόν μαζί με τη Λανούς και τη Σαν Λορένζο.