AFC Champions League: Θρίαμβος για την Γκουανζού του Λίπι (videos)

Τις δύο τελευταίες ημέρες έγιναν οι πρώτοι αγώνες της φάσης των «16» του AFC Champions League με την κάτοχο του τίτλου, Γκουανζού Εβεργκράντε, να ξεχωρίζει.

Άλλωστε η ομάδα του Μαρτσέλο Λίπι σημείωσε εμφατικό 5-1 στην Ιαπωνία εναντίον της Σερέζο Οσάκα χάρη σε δύο γκολ των Έλκεσον και Μουρίκι, ενώ ο Αλεσάντρο Ντιαμάντι έκανε τρομερή εμφάνιση. Ακόμα, η Αλ Αΐν πήρε 2-1 στην έδρα της Αλ Τζαζίρα χάρη σε τέρμα του Ασομόα Γκιάν και μακρινό σουτ του Ισμαΐλ Αχμέντ στα πρώτα ένδεκα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ εκτός έδρας 2-1 «έγραψαν» επίσης οι Πόαγνκ Στίλερς σε βάρος της Τσόνμπουκ και η Αλ Ιτιχάντ επικράτησε της Αλ Σαμπάμπ με 1-0.

Από την πλευρά της, η Σεούλ απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης με συναρπαστικό 3-2 στην έδρα της Καβασάκι Φροντάλε, παρά το 0-0 του ημιχρόνου, ενώ ο 29χρονος Ναόκι Ισιχάρα πέτυχε δύο γκολ στο εντός έδρας 3-1 της Σανφρέσε Χιροσίμα σε βάρος των Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς. Τέλος, Αλ Σαντ και Φούλαντ έμειναν στο 0-0, ενώ η Αλ Χιλάλ άρπαξε εκτός έδρας 1-0 από Μπουνιοντκόρ.

Παρακάτω το πρόγραμμα της φάσης των «16» του AFC Champions League (6-14/05):
Αλ Ιτιχάντ (Σαουδική Αραβία)- Αλ Σαμπάμπ (Σαουδική Αραβία) 1-0 & 13/05
Αλ Τζαζίρα (Η.Α.Ε.)-Αλ Αΐν (Η.Α.Ε.) 1-2 & 13/05
Αλ Σαντ (Κατάρ)-Φούλαντ (Ιράν) 0-0 & 14/05
Μπουνιοντκόρ (Ουζμπεκιστάν)-Αλ Χιλάλ (Σαουδική Αραβία) 0-1 & 14/05
Τσόνμπουκ Χιουντάι Μότορς (Νότια Κορέα)-Πόανγκ Στίλερς (Νότια Κορέα) 1-2 & 13/05
Σερέζο Οσάκα (Ιαπωνία)-Γκουανζού Εβεργκράντε (Κίνα) 1-5 & 13/05
Καβασάκι Φροντάλε (Ιαπωνία)-Σεούλ (Νότια Κορέα) 2-3 & 14/05
Σανφρέσε Χιροσίμα (Ιαπωνία)-Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς (Αυστραλία) 3-1 & 14/05

Σημείωση: Στις 26 Μαΐου θα διεξαχθεί η κλήρωση για τα προημιτελικά, τα ημιτελικά και τον τελικό της διοργάνωσης.

ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»
Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)