Γαλλία: Πλησίασε η Λιλ

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος μείωσε η Λιλ που επικράτησε 2-1 της Τουλούζ.

Τη δεύτερή της συνεχόμενη στο γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λιλ που πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της Τουλούζ. Ο Ρου στο 26’ άνοιξε το σκορ για τους «μολοσσούς» με τον Καλού στο 42’ από το σημείο του πέναλτι να κάνει το 2-0. Στο 68’ ο Μπεριά αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους, ενώ δύο λεπτά αργότερα τον ακολούθησε ο Σουαρέ για να τελειώσουν οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι με εννέα παίκτη. Έτσι η Τουλούζ απλά μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Οριέ.

Από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αποσπάστηκε η Μονπελιέ που επικράτησε 2-1 της Γκινγκάμπ. Ο Σορμπόν με αυτογκόλ στο 25’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Σταμπουλί δύο λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Γιαταμπαρέ στο 61’ που απλά μείωσε σε 2-1.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Λοριάν και Εβιάν. Ο Αλιαντιέρ στο 5’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Βας στο 70’ να διαμορφώνει το τελικό 1-1. Από ένα βαθμό πήραν Μπορντό και Ρεν με τους γηπεδούχους να αυτοκτονούν. Αυτό γιατί οι Γιρονδίνοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Οαρό (37’) και Ρολάν (61’) για να έρθει η ισοφάριση με τους Ντουκουρέ (64’) και Αλεσαντρίνι (68’).

Τέλος, η Μπαστιά παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Σοσό. Ο Αγιού στο 45’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Κορσιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να κάνει το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπρούνο στο 53’ μείωσε σε 2-1 με τον Τζιμπρίλ Σισέ στο 68’ να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη