Κιλκισιακός – Δόξα Πετρούσας: 3-0

«Καθάρισαν» από το 10’ οι γηπεδούχοι

Πετυχαίνοντας δυο πολύ γρήγορα γκολ ο Κιλκισιακός κατάφερε από νωρίς να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης στο εντός έδρας παιχνίδι με την Δόξα Πετρούσας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό όταν ο Παντελιάδης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που είχε κερδίσει ο Σαββελίδης από τον Βραμέντσαλη.

Μάλιστα η ομάδα του Κιλκίς κατάφερε σχεδόν αμέσως να πετύχουν και δεύτερο τέρμα καθώς στο 9’ ο Λογγινίδης με πλασέ ύστερα από μπαλιά του Σαββελίδη νίκησε τον Αποστολίδη για το 2-0. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 68’ ο Σουλτανίδης με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη.

Στη συνέχεια, στο 71’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν καθώς ο Μιχαλάκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Μπαντή αρχικά να απομακρύνει και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, ενώ στο 85’ ήταν η… σειρά του Σουλτανίδη να τα βάλει με την ατυχία του καθώς η προβολή του σταμάτησε στο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Πατένταλης έκανε την κεφαλιά με τον Τριανταφυυλλίδη να διώχνει πάνω τη γραμμή.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Μπαντής, Μάντζιος, Μαυροκεφαλίδης (61’ Σουλτανίδης), Καρυπίδης, Ματεντζίδης, Αμανατίδης, Σαββελίδης (78’ Αϊβαζίδης), Λογγινίδης, Μπιτζικόπουλος, Παντελιάδης (80’ Καλαϊτζίδης), Τριανταφυλλίδης.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ: Αποστολίδης, Μπακιρτζίδης (46’ Γάϊδας), Βασιλειάδης (61΄Ουζούνογλου), Βραμέντσαλης, Κότιος Δ., Μιχαλάκης, Τσιακουρίδης, Παπαδόπουλος Π., Πατένταλης, Μουρατίδης (22’ λ.τ. Γουνατίδης), Παυλίδης.