Εθνικός Φιλιππιάδας – Κοζάνη 0-1

Επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στην Φιλιππιάδα, όπου η Κοζάνη νίκησε 1-0 τον Εθνικό, που έπαιζε μια ώρα με εννέα παίκτες.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά στο 31’, όταν ο διαιτητής Μουχλιανίτης απέβαλε τον αρχηγό των γηπεδούχων, Μούτα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Τότε ο τερματοφύλακας του Εθνικού επιτέθηκε στον ρέφερι και του έριξε… κουτουλιά, με αποτέλεσμα να αποβληθεί κι αυτός, ενώ στη φάση αποβλήθηκε και ο τεχνικός του Εθνικού, Γιώργος Γιάννος για διαμαρτυρία. Το ματς διακόπηκε για ένα δεκάλεπτο, μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να αποχωρήσουν οι αποβληθέντες από το γήπεδο.

Η Κοζάνη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 61’ ο Ντεμιράι με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι βέβαια δεν ηρέμησαν, ούτε και ο κόσμος στην εξέδρα. Στο 75’ μάλιστα υπήρξε νέα 5λεπτη διακοπή, επειδή οι οπαδοί… έφτυναν τον έναν βοηθό. Στα τελευταία λεπτά, ο Εθνικός πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Γιώργος Γιάννος): Μπαντής, Μούτας, Σιαπέρας, Παπαβασιλείου (78΄Τσιφλίδης), Δάρδας, Γατσέλος, Κολιάκης, Σαπανίδης, Παναγιωτόπουλος, Γεωργίου, Θεοδώρου (59΄Τσακανίκας).

ΚΟΖΑΝΗ (Βασίλης Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης, Μπουλγκουρίδης, Βασίλιεβιτς, Τσικόπουλος Η., Καραμπατζάκης, Ντεμιράι (90΄Μαλουτάς), Ματούλας (89΄Ιωαννίδης), Πιπινίκας (79΄Σαμαράς), Ταφαρλής, Κουτσομήτρος

«Γλέντι, τρέλα, κούπα!»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: «Αγριεμένοι» οι Πρωταθλητές Νάγκετς, μείωσαν οι Πέισερς - Αποτελέσματα και highlights
Τένις: Απόγευμα Σαββάτου αρχίζει ο Τσιτσιπάς στην Ρώμη
Μπαρτσελόνα: Ανανέωσε μέχρι το 2027 ο Κουμπαρσί