Κισσαμικός – Προοδευτική 2-1

Εύκολη εντός έδρας νίκη πήρε ο Κισσαμικός επί της Προοδευτικής με 2-1 στα Χανιά

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα των Χανίων πήρε μια άνετη νίκη παρότι τα… χρειάστηκε λίγο στα τελευταία λεπτά του ματς. Στο 33ο λεπτό ο Κιν κέρδισε πέναλτι από τον Νιφαδόπουλο και ο Χατζηλιόντας εκτέλεσε εύστοχα, «ανοίγοντας» το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 73’ ο Καρβουνιάρης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Ενγκουέμ έκανε το 2-0 για τον Κισσαμικό. Το τέρμα της Προοδευτικής στο 86ο λεπτό χάρη σε τρομερό σουτ του Μαυρουδή «έβαλε» τους φιλοξενούμενους ξανά στο ματς, όμως η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου κράτησε το 2-1 και πήρε τη νίκη.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Ρίζος, Παραλίκης, Παπακαστρήσιος, Καρβουνιάρης, Εσόνο, Ενγκουέμ, Μπάτζιο (87’ Τζιορτζιόνε), Κιν (68’ Τσικουδάκης), Χατζηλιόντας, Κουμπρόγλου (91’ Μαντζιούνης), Δρακάκης

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Αντώνης Καλαμάκης): Ζήνωνος, Λαζούρας, Μποχώνης, Τούρλος, Καψαλόποδας, Βούζας, Νιφαδόπουλος (59’ Κοξαράκης), Μακαρονάς, Κουβάτσος, Μαυρουδής, Μάμαλος (68’ Ποτουρίδης).

Γλίτωσε από της Έστερσουντ τα δόντια η Άρσεναλ! (videos)