Αργεντινή: Ζωγραφιά του Εσπινόζα για Ολ Μπόις (videos)

Πανέμορφο γκολ του Χιλιανού Γκονζάλο Εσπινόζα σημάδεψε το 3-1 των Ολ Μπόις επί των Νιούελς Ολντ Μπόις, το οποίο ουσιαστικά απέκλεισε τους ηττημένους από την «κούρσα» τίτλου.

Άλλωστε, οι «λεπροί» έμειναν στους 30 βαθμούς, έναν πίσω από τη Σαν Λορένζο, η οποία έχει δύο ακόμα ματς στην αργεντίνικη Inicial, τη στιγμή που στο πρόγραμμα των Ολντ Μπόις απομένει ένα παιχνίδι. Στην προκειμένη, ο 27χρονος Μαξιμιλιάνο Νούνιεζ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό και στο 10ο ο Εσπινόζα ζωγράφισε με ωραία ενέργεια και μακρινό σουτ για το 2-0. Ακολούθησε και το 3-0 από τον Ερνάν Γκράνα, ενώ στο 65ο ο Πάμπλο Πέρεζ πέτυχε το γκολ της τιμής για τον σύλλογο του Ροσάριο. Από την πλευρά της, η Βελέζ συμπλήρωσε 30 βαθμούς στην Inicial με 2-0 στην έδρα της Κολόν, η οποία αναμένει απόφαση για το ματς την Ατλέτικο Ραφαέλα, στο οποίο δεν κατέβηκαν οι ποδοσφαιριστές λόγω οικονομικών οφειλών. Στα του αγώνα, ο Μάουρο Ζάρατε άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, αλλά αποβλήθηκε στο 31ο εξαιτίας αντιαθλητικού μαρκαρίσματος, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 79ο λεπτό, όταν ο Όσκαρ Καρμιέχο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και παραχώρησε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λούκας Πράτο.

Στους 29 βαθμούς έμεινε η Άρσεναλ Σαραντί γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 4-1 από την αδιάφορη Μπελγκράνο, καθώς το γκολ του Ούγκο Νέρβο στο 47ο λεπτό δεν αποδείχθηκε αρκετό, από τη στιγμή που στο 11ο ο Σέζαρ Περέιρα σημείωσε το 1-0 με πέναλτι, στο 40ό ο Εστεμπάν Γκονζάλεζ το 2-0, στο 79ο ο Γκιγιέρμο Φαρέ το 3-1 και στο 92ο ο Νταμιάν Πέρεζ το 4-1 με αυτογκόλ. Τέλος, ο Γκιλέρμο Κοζάρο πέτυχε δύο γκολ (8ο και 81ο) στο 3-1 της Τίγκρε επί της Ατλέτικο Ραφαέλα, η οποία ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 στο 62ο λεπτό με τον Ροντρίγκο Ντεπέτρις να ολοκληρώνει φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας. Ακολούθησε, όμως, η νικητήρια κεφαλιά του Κοζάρο, όπως και το 3-1 από τον Πάμπλο Βίτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

6

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.