Αργεντινή: Σωτήριος Πιάτι για Σαν Λορένζο (videos)

Ισοπαλία με 2-2 απέσπασε η πρωτοπόρος της αργεντίνικης Inicial, Σαν Λορένζο, στην έδρα της Ατλέτικο Ραφαέλα χάρη σε δύο γκολ του Ιγνάσιο Πιάτι.

Ο 28χρονος μέσος διαμόρφωσε το 2-1 στο 65ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ και το 2-2 στο 85ο λεπτό, αλλά απλά μείωσε τη χαρά των υπόλοιπων διεκδικητών της Inicial, οι οποίοι ήθελαν στραβοπάτημα της Σαν Λορένζο. Βέβαια, οι Νιούελς Ολντ Μπόις, Λανούς, Άρσεναλ, Βελέζ και Μπόκα θα προτιμούσαν ήττα των «κουέρβο», για την οποία δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις από τους Λούκας Αλεμπερτένγκο στο 11ο λεπτό και Ντιέγκο Βέρα στο 51ο λεπτό, αλλά αρκέστηκαν στην ισοπαλία.

Σε προγενέστερο ματς, Αρχεντίνος Τζούνιορς και Κίλμες έμειναν στο 1-1, χωρίς να επιδιώξουν γκολ με πάθος κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, αν και αμφότερες οι ομάδες κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Στο πρώτο, όμως, ο 32χρονος Πάμπλο Γκαρνιέρ άνοιξε το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων από το 22ο λεπτό, ενώ στο 41ο ο Ροντρίγκο Γκόμεζ ισοφάρισε με… φωτοβολίδα. Τέλος, η ουραγός της τριετής κατάταξης, Ολίμπο, κέρδισε με 1-0 τη Ροζάριο Σεντράλ χάρη σε κεφαλιά του Ελβετού Ντίλαν Γκίσι στο 77ο λεπτό.

6

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.