MLS: Αποκλείστηκαν οι Γιούνιον (videos)

Μετά από εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον έμειναν εκτός των playoffs του MLS για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Μάλιστα στο 88ο λεπτό ο Τζακ Μακ Ίνερνεϊ ισοφάρισε το προγενέστερο τέρμα του Γκρέιχαμ Ζούσι, αλλά στο 92ο οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη και ανέβηκαν, τουλάχιστον για μία ημέρα, στην κορυφή της Ανατολής με γκολ του Λόρενς Όλουμ. Πάντως, η Σπόρτινγκ περιμένει το αποτέλεσμα των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, ώστε να μάθει αν θα παραμείνει στην κορυφή, σε αντίθεση με τους Πόρτλαντ Τίμπερς, οι οποίοι εξασφάλισαν την πρώτη θέση της Δύσης μετά το 5-0 επί της Σίβας ΗΠΑ. Στο συγκεκριμένο ματς «έλαμψε» ο Ντιέγκο Βαλέρι με δύο όμορφα γκολ και απίστευτη εμφάνιση συνολικά.

Από την πλευρά τους, οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τα playoffs, στα οποία εξασφάλισαν παρουσία οι Κολοράντο Ράπιντς, καθώς αρκέστηκαν σε 2-1 επί του Ντάλας, αντί για νίκη με… διψήφια διαφορά γκολ. Οι Βάλτερ Μαρτίνεζ και Κρις Βοντολόφσκι φρόντισαν για το αποχαιρετιστήριο «τρίποντο», ενώ ο Στέφεν Κιλ για το γκολ της τιμής των Τεξανών. Τέλος, το Τορόντο έκλεισε τη σεζόν με 1-0 σε βάρος των Μόντρεαλ Ίμπακτ χάρη σε γκολ του Ρόμπερτ Έρνσο στο 16ο λεπτό, το οποίο υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους να περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα της regular season, ώστε να μάθουν, αν θα συνεχίσουν στα playoffs.