AFC Champions League: «4Χ4» και πρόκριση για Αλ-Αχλί (videos)

Η Αλ-Αχλί επιβλήθηκε με 4-1 της Σεπαχάν και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του AFC Champions League, κάτι που πέτυχε ένας ακόμα σύλλογος της Σαουδικής Αραβίας, η Αλ-Σαμπάμπ.

O Μουστάφα Αλ-Μπασάς σημείωσαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο οι Μπρούνο Σέζαρ και Μπάντερ Αλ-Κάμες πιστοποίησαν την εύκολη νίκη της ομάδας από τη Σαουδική Αραβία, που κατέγραψε «4Χ4». Σε άλλο παιχνίδι του τρίτου γκρουπ, η Αλ-Γκαράφα κέρδισε με 3-1 την Αλ-Νασρ και βρέθηκε μία ισοπαλία από τον πρόκριση. Ακόμα, στον έβδομο όμιλο, οι Πόανγκ Στίλερς παραχώρησαν 1-1 στη Σανφρέσε Χιροσίμα, οπότε η Μπουντιοντκόρ από το Ουζμπεκιστάν κατέλαβε την πρώτη θέση μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπεγίνγκ Γκουοάν, στην οποία σκόρερ ήταν ο Φοζίλ Μουσάεβ.

Στα του πέμπτου γκρουπ, η Βεγκάλτα Σεντάι επικράτησε της Σεούλ με 1-0 χάρη σε κεφαλιά του Ατσούσι Γιανγισάβα στο 16ο λεπτό και ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης. Παράλληλα, η Γιανγκσού Σαϊντί έχασε στην Ταϊλάνδη από την Μπουριράμ Γιουνάιτεντ με 2-0. Τέλος, η Αλ-Σαμπάμπ εξασφάλισε «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο, αφού κατέβαλε την Τερακτόρ Σαζί στο Ιράν χάρη σε τέρμα του Σεμπάστιαν Ταγκλιάμπουε στο 85ο λεπτό, ενώ οι Αλ Τζαζίρα και Ελ Γιαΐς έμειναν στο 1-1 σε άλλο ματς του πρώτου γκρουπ.

Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων:
Πρώτος Όμιλος
Αλ Τζαζίρα (Η.Α.Ε.)-Ελ Γιαΐς (Κατάρ) 1-1
Τερακτόρ Σαζί (Ιράν)- Αλ-Σαμπάμπ (Σαουδική Αραβία) 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): ΑΛ-ΣΑΜΑΜΠ 10, Ελ Γιαΐς 5, Τερακτόρ Σαζί 4, Ελ Γιαΐς 5, Αλ-Τζαζίρα 2.

Δεύτερος Όμιλος
09/04: Πακχτακόρ (Ουζμπεκιστάν)- Λεκίγια (Κατάρ) 2-2
09/04: Αλ-Ετιφάκ (Σαουδική Αραβία)-Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί (Η.Α.Ε.) 4-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Λεκίγια 8, Πακχτακόρ 7, Αλ-Ετιφάκ 4, Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί 3.

Τρίτος Όμιλος
Αλ-Γκαράφα (Κατάρ)- Αλ-Νασρ (Η.Α.Ε.) 3-1
Αλ-Αχλί (Σαουδική Αραβία)- Σεπαχάν (Ιράν) 4-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): ΑΛ-ΑΧΛΙ 12, Αλ-Γκαράφα 9, Σεπαχάν 3, Αλ-Νασρ 0.

Τέταρτος Όμιλος
09/04: Αλ-Ραγιάν (Κατάρ)- Αλ-Αΐν (Η.Α.Ε.) 2-1
09/04: Εστεγκάλ (Ιράν)- Αλ-Χιλάλ (Σαουδική Αραβία) 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Εστεγκάλ 7, Αλ-Αΐν 6, Αλ-Χιλάλ 6, Αλ-Ραγιάν 4.

Πέμπτος Όμιλος
Βεγκάλτα Σεντάι (Ιαπωνία)-Σεούλ (Νότια Κορέα) 1-0
Μπουριράμ Γιουνάιτεντ (Ταΐλάνδη)-Γιανγκσού Σαϊντί (Κίνα) 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Σεούλ 7, Βεγκάλτα Σεντάι 5, Μπουριράμ Γιουνάιτεντ 5, Γιανγκσού Σαϊντί 4.

Έκτος Όμιλος
09/04: Γιέονμπρουκ Χιουντάι Μότορς (Νότια Κορέα)-Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς (Ιαπωνία) 2-2
09/04: Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ (Ταϊλάνδη)-Γκουανζού Εβεργκράντε (Κίνα) 1-4
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Γκουανζού Εβεργκράντε 10, Γιέονμπουκ Χιουντάι Μότορς 6, Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς 4, Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ 1.

Έβδομος Όμιλος
Πόανγκ Στίλερς (Νότια Κορέα)-Σανφρέσε Χιροσίμα (Ιαπωνία)1-1
Μπεγίνγκ Γκουοάν (Κίνα)-Μπουνιοντκόρ (Ουζμπεκιστάν) 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Μπουνιοντκόρ 8, Μπεγίνγκ Γκουοάν 6, Πόανγκ Στίλερς 5, Σανφρέκε Χιροσίμα 1.

Όγδοος Όμιλος
09/04: Γκουίζου Ρένχε (Κίνα)- Σέντραλ Κοστ Μάρινερς (Αυστραλία) 2-1
09/04: Κασίβα Ρέισολ (Ιαπωνία)-Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς (Νότια Κορέα) 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Κασίβα Ρέισον 10, Γκουιζού Ρένχε 4, Σέντραλ Κοστ Μάρινερς 4, Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς 3.

Σημείωση: Στον επόμενο γύρο προκρίνονται οι πρώτοι δύο από κάθε όμιλο.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ