Αργεντινή: Με οδηγό τον Φαρίνια η Ρασίνγκ (videos)

Άνοιξε το σκορ με καταπληκτική ατομική προσπάθεια ο Λουίς Φαρίνια και η Ρασίνγκ Κλουμπ επικράτησε με 3-1 των Ολ Μπόις στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial.

O προαναφερόμενος 21χρονος μέσος ξεπέρασε την αντίσταση πολλών αμυντικών εντός της μικρής περιοχής και διαμόρφωσε το 1-0 στο 21ο λεπτό με ψύχραιμο πλασέ. Στο 28ο λεπτό ο 36χρονος Μάουρο Καμορανέζι σημείωσε το 2-0 και στο 87ο λεπτό ο Ντιέγκο Βιγάρ διασφάλισε τη νίκη για τη Ρασίνγκ. Στο 50ό λεπτό, άλλωστε, ο Φερνάντο Σάντεζ είχε μειώσει σε 2-1.

Νωρίτερα η Κολόν Σάντα Φε μετέτρεψε τις περισσότερες ευκαιρίες της σε γκολ και κατέβαλε με 3-1 την Αρχεντινός Τζούνιορς του πρώην αμυντικού του Ολυμπιακού, Γκάμπριελ Σούρερ. Στην πρώτη ουσιαστική φάση, ο Εμάνουελ Γκιγκλιότι διαμόρφωσε το 1-0. Στη συνέχεια, ο 25χρονος αμυντικός παραχώρησε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πάμπλο Μπαρζόλα στο 31ο λεπτό. Διόρθωσε, όμως, το ατόπημά του, αφού διαμόρφωσε το 3-1 στο 81ο λεπτό. Στο 41ο λεπτό ο Ιβάν Φαμπιανέσι είχε πετύχει το νικητήριο γκολ.

Αποτυχημένο ντεμπούτο στον πάγκο της Γοδόι Κρουζ πραγματοποίησε ο Μάρτιν Παλέρμο, καθώς ο σύλλογος της Μεντόζα παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Κίλμες. Ούτε η αποβολή του Ζαρμάν Μανταρίνο στις καθυστερήσεις ωφέλησε τους «τόμπα».

6

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.