Ήττα με εννιά παίκτες για Λάτσιο, 2-0 από Φιορεντίνα (videos)

Κάκιστη εμφάνιση έκανε η Λάτσιο  στο «Αρτέμιο Φράνκι» απέναντι στη Φιορεντίνα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0, τελειώνοντας το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές.

Ύστερα από τρεις συνεχόμενες νίκες με καλές εμφανίσεις, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, Λάτσιο δεν μπόρεσε να συνεχίσει θετικά και απέναντι στη Φιορεντίνα έμεινε στη μετριότητα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

Ο Φερνάντεζ στο 27΄έχασε την ευκαιρία να βάλει τους «βιόλα» μπροστά στο σκορ με την εκτέλεση πέναλτι που έκανε να είναι άστοχη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως, ο Λιάλιτς έκανε το 1-0 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα, τα νεύρα κυρίευσαν τη Λάτσιο και είχε δύο αποβολές με τους Λεντέσμα (75’) και Ερνάνες (82’). Έτσι, στις καθυστερήσεις, η Φιορεντίνα πέτυχε και  ένα δεύτερο τέρμα δίνοντας μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Βιβιάνο, Τόμοβιτς, Ροντρίγκεζ, Σάβιτς, Κουαρδάδο (84’ Ακουιλάνι), Φερνάντεζ (62΄Μιλιάτσιο), Ολιβέρα, Βαλέρο, Πασκουάλ, Λιάλιτς (67΄Τόνι), Γιόβετιτς
ΛΑΤΣΙΟ: Μπιτσάρι, Κονκό, Μπιάβα, Αντρέ Ντιάς, Λούλιτς, Καντρέβα (88’ Κόζακ), Ερνάνες, Λεντέσμα, Γκονζάλεζ (78’ Ρόκι), Μάουρι (77΄ Μπρόκι), Κλόσε.

Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας