CONCACAF Champions League: Πήρε την πρόκριση η Χερεντιάνο (video)

Η Ρέαλ Σολτ Λέικ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν διέσπασε την πολυπρόσωπη άμυνα της Χερεντιάνο, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» του CONCACAF Champions League.

Οι Κοσταρικανοί ταξίδεψαν στις Η.Π.Α. με πρωταρχικό σκοπό την ισοπαλία και τα κατάφεραν. Η Ρέαλ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως, στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Λιονέλ Μορέιρα σταμάτησε οτιδήποτε πλησίασε την εστία του, αν εξαιρεθεί μία ευκαιρία του Φαμπιάν Εσπιντόλα, που δεν κατάφερε να σκοράρει έχοντας ξεπεράσει την αντίσταση του 22χρονου τερματοφύλακα.

Σε αντίθεση με την παραπάνω ομάδα του MLS, οι Χιούστον Ντάιναμο προκρίθηκαν με το εντός έδρας 1-1 εναντίον της Ολίμπια από την Ονδούρα. Οι Τεξανοί παρέταξαν πολλούς αναπληρωματικούς υποτιμώντας τους αντιπάλους, που προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με γκολ του Ντάγκλας Καετάνο έπειτα από απερισκεψία του τερματοφύλακα, Τάιλερ Ντέριτς. Στο 65ο λεπτό ο Μπραντ Ντέιβις εκτέλεσε κόρνερ και ο Αντρέ Χαϊνόλτ ισοφάρισε με κεφαλιά. Ακολούθησε η αποβολή του Μπράιαν Μπέκελες στο 79ο λεπτό, η οποία περιόρισε καταλυτικά τις ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Τέλος η Μοντερέι, η οποία είχε περάσει ήδη στον επόμενο γύρο, συνέτριψε με 6-0 την Τσορίγο από τον Παναμά. Δύο γκολ σημείωσε ο Ουμπέρτο Σουάζο, ενώ οι Νέρι Καρντόζο, Χεσούς Ρουίζ, Ντάριο Κορένο και Λουίς Μαντριγκάλ πέτυχαν τα άλλα τέρματα.

Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Σάντος Λαγκούνα (Μεξικό) 9 (3 αγ.), Τορόντο (Καναδάς) 6 (3 αγ.), Αγκουίλα (Ελ Σαλβαδόρ) 0.
25/10, 03.00: Σάντος Λαγκούνα-Τορόντο

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΕΡΕΝΤΙΑΝΟ (ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ) 10, Ρέαλ Σολτ Λέικ (Η.Π.Α.) 7, Τάουρο (Παναμάς) 0.

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΝΤΑΙΝΑΜΟ (Η.Π.Α.) 8, Ολίμπια (Ονδούρα) 5, Σαντανέκος (Ελ Σαλβαδόρ) 3.

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΙΑΤΛ ΣΑΟΥΝΤΕΡΣ (Η.Π.Α.) 9 (3 αγ.), Μαραθόν (Ελ Σαλβαδόρ) 4 (3 αγ.), Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο 1.
25/10, 05.00: Σιάτλ Σάουντερς-Μαραθόν

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΓΚΑΛΑΞΙ (Η.Π.Α.) 7 (3 αγ.), Άιλαντερς (Πουέρτο Ρίκο) 4, Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 3 (3 αγ.).
26/10, 05.00: Ισίδρο Μεταπάν-Λος Άντζελες Γκάλαξι

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 7 (3 αγ.), Τίγκρες (Μεξικό) 5 (3 αγ.), Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1.
25/10, 05.00: Τίγκρες-Αλαχουελένσε

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΜΟΝΤΕΡΕΪ (ΜΕΞΙΚΟ) 12, Μουνισιπάλ (Γουατεμάλα) 6, Τσορίγο (Παναμάς) 0.

ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Χελαχού (Γουατεμάλα) 7 (3 αγ.), Σίβας Γουαδαλαχάρα (Μεξικό) 4 (3 αγ.), Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 2.