Ήττα για Μονπελιέ με… θύτη τον Μακούν

Σε πολύ καλή κατάσταση η Ρεν που με την τρίτη της συνεχόμενη νίκη, ανάγκασε σε νέα ήττα την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού, Μονπελιέ με 2-1.

Ένας… πρώην «ερυθρόλευκος» Ζαν Μακούν έδειξε το δρόμο στον Ολυμπιακό για το πώς θα επικρατήσει της Μονπελιέ. Ο Καμερουνέζος μέσος στο 13’ άνοιξε το σκορ για τη Ρεν με τον Ερντίνγκ να «καθαρίζει» στο 52’ κάνοντας το 2-0. Η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπελαντά στο 69’.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Βαλενσιέν η οποία διέλυσε 6-1 τη Λοριάν. Οι φιλοξενούμενοι, έκαναν το λάθος να προηγηθούν με τέρμα του Κοργκνέ στο 7’. Από εκεί και πέρα, ακολούθησε… καταιγίδα από τους γηπεδούχους. Ο Σάντσεθ στο 11’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Λε Ταλέκ στο 14’ να ανατρέπει. Στην επανάληψη ο Ντανίκ στο 52’ με πέναλτι έκανε το 3-1 «καθαρίζοντας» το παιχνίδι, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο τα τέρματα των Αμπουμπακάρ (81’, 90’) και Λε Ταλέκ (86’)  εκτόξευσαν το σκορ στα επίπεδα του 6-1.

Στο ισόπαλο1-1 έμειναν Νις και Σεντ Ετιέν στη Νίκαια. Ο Μπατόκ στο 29’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τους «στεφανουά» να ισοφαρίζουν με τον Μπραντάο στο 79’. Ίδιο ήταν το αποτέλεσμα και στην αναμέτρηση της Νανσί με τη Σοσό. Ο Πουγκρενιέ στο 13΄έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με τον Ρουντέ στο 56’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, μεγάλη εμφάνιση έκανε η Τουλούζ η οποία διέλυσε την Εβιάν εκτός έδρας με 4-0. Ο Ταμπανού στο 24΄άνοιξε το σκορ με τον Ριβιέρ στο 44’ και το 50’ να κάνει το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Μπράατεν στο 87΄.

Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι