Δεν μπόρεσε η Μπράγκα

Στο 1-1 έμεινε η Μπράγκα με την Πάσος Φερέιρα σε ένα παιχνίδι που είχε τρεις κόκκινες κάρτες.

Μόλις στο 21ο λεπτό ο Βινίτσιους συμπλήρωσε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την Μπράγκα με δέκα παίκτες. Αυτό δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο της στο «Mata Real», καθώς ήθελε μονάχα τη νίκη, για να παραμείνει εντός της διεκδίκησης του τίτλου.

Ακολούθησε το γκολ του Βίτορ Σίλβα στο 27ο λεπτό, το οποίο έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 1-0. Ωστόσο ο Καετάνο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 41ο λεπτό και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με δέκα παίκτες στο γήπεδο.

Ο Λουιζίνιο, μάλιστα, άφησε την Πάσος Φερέιρα με... εννέα παίκτες, όταν δέχθηκε τη δεύτερή του κίτρινη κάρτα στο 53ο λεπτό. Η Μπράγκα δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει με την αριθμητική της υπεροχή, αλλά ο Νούνο Γκόμες ισοφάρισε στο 80ό λεπτό, καθώς ολοκλήρωσε πετυχημένα φάση διαρκείας μπροστά στην αντίπαλη εστία.

Έτσι άνοιξε η 27η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα η Μπράγκα συμπλήρωσε 59 βαθμούς και η Πάσος Φερέιρα 29. Δείτε ολόκληρη τη βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του τριημέρου (21-23/04).

Πάσος Φερέιρα: Κάσιο, Ρικάρντο, Κοένε, Ανουνσιασάο, Λεάο (66' Χοσουέ), Βίτορ Σίλβα, Λουίζ Κάρλος, Λουιζίνιο, Μελκαρέχο (81' Σασά), Καετάνο, Σόουζα Να Σόλβα (57' Νούνο Σάντος).
Μπράγκα: Κιμ, Κοέλιο, Ετσιεζιλέ (Νούνο Γκόμες), Ντάγκλας, Λόπες (Καρλάο), Αλάν, Κουστόδιο, Έλντερ (74' Πάουλο Σίζαρ), Μοσοσό, Βινίτσιους, Λίμα.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ