Ελπίζει η Άρσεναλ και πρόκριση για Εσπανιόλα

Η Άρσεναλ Σαραντί παρέμεινε στο παιχνίδι της πρόκρισης κερδίζοντας με 1-0 την Ζαμόρα στη Βενεζουέλα, ενώ η Ουνιόν Εσπανιόλ εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες με το 2-1 επί της Μπολιβάρ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που διεξήχθη στο Μπαρίνας σημειώθηκε με πέναλτι από τον Χουάν Πάμπλο Κάφα της Άρσεναλ στο 29ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι της Ζαμόρα «έψαξαν» την ισοφάριση, αλλά δεν την πέτυχαν και αποκλείστηκαν από την συνέχεια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του τέταρτου ομίλου:

1. Φλουμινένσε 12 (4 αγ.)
2. Μπόκα Τζούνιορς 7 (4 αγ.)
3. Άρσεναλ Σαραντί 6 (5 αγ.)
4. Ζαμόρα 1 (5 αγ.)

11 Απριλίου: Φλουμινένσε (Βραζιλία)-Μπόκα (Αργεντινή)
18 Απριλίου: Άρσεναλ (Αργεντινή)-Φλουμινένσε (Βραζιλία)
18 Απριλίου: Μπόκα (Αργεντινή)-Ζαμόρα (Βενεζουέλα)

Από την πλευρά της, η Εσπανιόλα «καθάρισε» τη δική της πρόκριση με το 2-1 σε βάρος της Μπολιβάρ. Ο Μπραούλιο Λεάλ άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό και στο 67ο ο Αργεντινός Εμανουέλ Χερέρα διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ των Χιλιανών. Ακολούθησε η μείωσε του σκορ από τον Παραγουανό επιθετικό, Έβερ Καντέρο, στο 82ο λεπτό.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του τρίτου ομίλου με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής: