Μ. Αλέξανδρος Ν. Ζίχνης – Καβάλα 0-0

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής για τον 1ο Όμιλο της Δ’ Εθνικής, ανάμεσα στον Μέγα Αλέξανδρο Ζίχνης και στον Α.Ο. Καβάλας.

Σημαντική ήταν η απώλεια για τον Μέγα Αλέξανδρο Ζίχνης στο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Α.Ο. Καβάλας, που έληξε ισόπαλο (0-0) χωρίς τέρματα και έριξε την ομάδα των Σερρών στην 4η θέση, τέσσερις μόλις βαθμούς από την όγδοη θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το  γυριστό σουτ του Αϊβάζη από το ημικύκλιο της περιοχής, μπλόκαρε δύσκολα ο Παλιάϊκος στην γωνία του.

Στην επανάληψη, ο Μεσέρδης έκανε την κεφαλιά για τον Μέγα Αλέξανδρο, μέσα από την περιοχή αλλά ο Αποστολίδης μπλόκαρε. Από το 72’, οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες εξαιτίας της κόκκινης κάρτας (δεύτερη κίτρινη), που δέχτηκε ο Καρφαρίδας. Τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα ήταν στο 90’ για την Καβάλα, όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε την κεφαλιά του Θεοδωρίδη από τη μικρή περιοχή.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Σημαιάκης, Κελάζογλου και Διαμάντης από την Χαλκιδική.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν. ΖΙΧΝΗΣ: Παλιάϊκος, Τζήμας (79’ Παππάς), Φιλιππίδης, Μουσικάκης (61’ Ζαγκώτας), Πρόβατος, Τσόχας (46’ Καρφαρίδας), Μεσέρδης, Μελίοπουλος, Ζαχαριάδης, Τσιφτελίδης, Μπουζούρας.

Α. Ο. ΚΑΒΑΛΑ: Αποστολίδης, Ρεβυθόπουλος, Προβατίδης, Κάργας, Σεφερίδης, Αϊβάζης, Ουζούνογλου (76’ Θεοδωρίδης), Μαυροβασίλης Κάπατζης (55’ Παπαδόπουλος), Βλάχος, Παυλής (88’ Παπάς).

Επαφές της Τσέλσι με Έβερτον για Πίκφορντ!
Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό