Κοντά στην πρόκριση η Βάσκο

Η Βάσκο Ντα Γκάμα επικράτησε με 2-1 της Αλιάνζα Λίμα στο Περού, ενώ η Ντεπορτίβο Ταχίρα... απέσπασε 1-1 από την Κρουζ Αζούλ σε αγώνες της πέμπτης αγωνιστικής του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο Φελίπε Μπάστος βρήκε δίχτυα στο 17ο και στο 70ό λεπτό για την Βάσκο και αποτέλεσε τη «μορφή» της αναμέτρησης στο «Alejandro Villanueva». Ακολούθησε το 2-1 του Μίγκελ Άνχελ Κουριέλ Αρτέγκα στο 76ο λεπτό, αλλά οι Περουβιανοί δεν απέφυγαν την ήττα και τον μαθηματικό αποκλεισμό από την συνέχεια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Άλλωστε η Αλιάνζα ήθελε μόνο τη νίκη, για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του πέμπτου ομίλου:

1. Βάσκο Ντα Γκάμα 10 (5 αγ.)
2. Λιμπερτάδ 7 (4 αγ.)
3. Νασιονάλ 6 (4 αγ.)
4. Αλιάνζα Λίμα 3 (5 αγ.)

5 Απριλίου: Λιμπερτάδ (ΠΑΡ)-Νασιονάλ (ΟΥΡ)
12 Απριλίου: Νασιονάλ (ΟΥΡ)-Βάσκο Ντα Γκάμα (ΒΡΑ)
12 Απριλίου: Αλιάνζα Λίμα (ΠΕΡ)-Λιμπερτάδ (ΠΑΡ)

Στο άλλο ματς που ολοκληρώθηκε την ίδια ώρα, η Ντεπορτίβο εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος και άνοιξε το σκορ με τον Μαουρίτσιο Πάρα στο 18ο λεπτό. Οι Μεξικανοί πίεσαν ασφυκτικά στην συνέχεια και τελικά πέτυχαν το γκολ της ισοπαλίας στο 83ο λεπτό με τον Κρίστιαν Χιμένεζ. Πάντως το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την Κρουζ Αζούλ, καθώς είχε περισσότερες ευκαιρίες. Μάλιστα πίεσε για το 2-1 μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Από την πλευρά της, η Ταχίρα του Εκουαδόρ ήθελε αποκλειστικά τη νίκη, για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του έκτου ομίλου:

1. Κρουζ Αζούλ 8 (5 αγ.)
2. Κορίνθιανς 8 (4 αγ.)
3. Νασιονάλ 4 (4 αγ.)
4. Ντεπορτίβο Ταχίρα 3 (5 αγ.)

11 Απριλίου: Νασιονάλ (ΠΑΡ)-Κορίνθιανς (ΒΡΑ)
18 Απριλίου: Κορίνθιανς (ΒΡΑ)-Ντεπορτίβο Ταχίρα (ΕΚΟ)
18 Απριλίου: Κρουζ Αζούλ (ΜΕΞ)-Νασιονάλ (ΠΑΡ)

Νωρίτερα, η Λανούς είχε κερδίσει με 6-0 την Ολίμπια σε άλλο ματς του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα του Final Four
Αν ο Θεός κράτησε τιμόνι, ήταν ο Άιρτον Σένα (photos+videos)
Αγγλία: Η Λέστερ προσφέρει νέο συμβόλαιο στον Έντσο Μαρέσκα
AEK: «Είχα πρόβλημα με το αλκοόλ, νόμιζα ότι θα πεθάνω» - Συγκλονίζει ο Ματίας Αλμέιδα