Νίκες για PSV Αϊντχόφεν και Τβέντε

Η PSV Αϊντχόφεν και η Τβέντε πρόσθεσαν τρεις βαθμούς στις συγκομιδές τους και διατηρήθηκαν εντός της «κούρσας» τίτλου στην Eredevisie.

Από τη μία, η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Μάταβζ, έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά μόλις στο 90ό λεπτό διαμορφώθηκε το 2-0 σε βάρος της Φένλο όταν ο Ντεπάι ολοκλήρωσε φάση διαρκείας μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Από την πλευρά της, η Τβέντε χρειάστηκε 55 λεπτά για να διασπάσει την άμυνα της Ρόντα, αφού τότε σημείωσε το 1-0 ο Ντάγκλας. Ακολούθησε το 2-0 του Φέρχοκ στο 83ο λεπτό. Έτσι συμπλήρωσε 55 βαθμούς, έναντι των 54 της PSV, ενώ η Ρόντα έμεινε στην όγδοη θέση της κατάταξης με 37 βαθμούς.

Στους 54 βαθμούς έφτασε και η Φέγενορντ που κέρδισε με 3-1 την Μπρέντα. Μόλις στο τρίτο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Μπακάλ, αλλά ο Μπαϊράμι ισοφάρισε στο 19ο λεπτό. Ωστόσο, ο Σάκεν έκανε το 2-1 στο 32ο λεπτό και ο Σισέ το 3-1 στο 43ο, οπότε το δεύτερο ημίχρονο ήταν... τυπικό. Με το ίδιο σκορ, 3-1, επικράτησε η Χερενφέιν στην έδρα της Χρόνινγκεν. Ο Ντος πέτυχε δύο γκολ, ο Τάντιτς ισοφάρισε προσωρινά και ο Ελμ «καθάρισε» στο 86ο λεπτό διαμορφώνοντας το 3-1. Με αυτό το «διπλό» η Χερενφέιν εισήλθε σε μία εξάδα ομάδων που έχουν απόσταση δύο βαθμών στις ισάριθμες πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Super League: Η απόφαση για σέντρα και τηλεοπτικά συμβόλαια
ΠΑΟΚ: Εμπιστοσύνη Σαββίδη σε Γκαγκάτση, Ρέμπε
Νέος κανονισμός στην Αγγλία: Κόκκινη κάρτα για το… βήξιμο
Super League: Άκυρο σε… Ολυμπιακό για Εφέσεων

Κορονοϊός: Τι αλλάζει από σήμερα σε καφέ, μπαρ, εστιατόρια - Νέα μέτρα για γάμους, βαφτίσεις

Διαζύγιο «βόμβα»: Μόλις το ανακοίνωσαν στα social media (pics)

Λασκαράκη - Σουλτάτος: Άφησαν την Κρήτη και δε φαντάζεσαι πού βρίσκονται