Προκρίθηκε στον τελικό η PSV Αϊντχόφεν

Για πρώτη φορά από το 2006, η PSV Αϊντχόφεν προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας κερδίζοντας εκτός έδρας με 3-1 την Χερενφέιν.

Οι δύο ομάδες είχαν «συγκρουστεί» για το πρωτάθλημα το περασμένο σαββατοκύριακο και η Αϊντχόφεν είχε επικρατήσει με 5-1. Τέσσερις μέρες αργότερα ακολούθησε το 3-1 της PSV, το οποίο διασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου.

Ο τερματοφύλακας, Πρζεμισλάβ Τάιτον, αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή των φιλοξενούμενων, αφού σταμάτησε αρκετές προσπάθειες της Χερενφέιν, μετά το 1-0 του Ζακαρία Λαμπιάντ ύστερα από αντεπίθεση στο 23ο λεπτό. Ωστόσο, οι «καρδούλες» ισοφάρισαν με τον Βίκτορ Ελμ στο 34ο.

Μόλις στο 30ό δευτερόλεπτο του δεύτερου μέρος της αναμέτρησης, ο Ζεορζίνιο Βιγκνάλντουμ διαμόρφωσε το 2-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τιμ Μάταβζ «σφράγισε» τη νίκη. Ο Τάιτον σταμάτησε και πέναλτι στο 80ό λεπτό και δεν επέτρεψε στην Χερενφέιν να επιστρέψει.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 8 Απριλίου στο Ρότερνταμ. Εκεί, η PSV Αϊντχόφεν θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ ή την Χεράκλες.

Νωρίτερα, η Τβέντε παρέμεινε στην «κούρσα» της Eredevisie, καθώς επικράτησε της Ντε Γκράαφσαπ. Μάλιστα έμεινε πίσω στο σκορ με 1-0 έπειτα από γκολ του Σουφιάν Ελ Χασανουί στο δεύτερο λεπτό. Ωστόσο οι Ρομπέρτο Ροζάλες και Λερόι Φερ ανέτρεψαν το σκορ με τέρματα στο 19ο και 52ο λεπτό, αντίστοιχα. Στο 58ο λεπτό, ο Ρότζιερ Μέχιερ συμπλήρωσε κάρτες και αποβλήθηκε, οπότε ο αγώνας έγινε ακόμα δυσκολότερος για τους γηπεδούχους και τελικά κατέληξε στην Τβέντε.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!