Με δύο γκολ του Ροντρίγκεζ η Πόρτο

Ο διεθνής Κολομβιανός Χάμες Ροντρίγκεζ, πέτυχε δύο γκολ στο 2-0 της Πόρτο σε βάρος της Ρίο Άβε.

Άλλωστε, ο Χουλκ ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε πρόωρα στο 32ο λεπτό από τον Κλέμπερ. Έτσι έπρεπε να προκύψει νέος... σκόρερ και αυτός ήταν ο 20άχρονος ακραίος χαφ.

Στο 42ο και στο 80ό λεπτό ο Ροντρίγκεζ έκανε επίδειξη της ταχύτητάς του και πέτυχε τα δύο του τέρματα. Η άμυνα της Ρίο Άβε δεν μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Πάντως στο 38ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία ύστερα από σουτ του Κέλβιν. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκεζ έθεσε τις βάσεις για τη νίκη.

Τέλος, στο 90ό λεπτό ο Ρολάντο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα λόγω σκληρού φάουλ σε αντίπαλο, ενώ το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί.

Πόρτο: Έλτον, Αλβάρο Περέιρα, Οταμντίι, Μαϊκόν, Ρολάντο, Χ. Ροντρίγκεζ, Κρ. Ροντρίγκεζ (76' Βαρελά), Μπελούσι (65' Ιτούρμπε), Φερνάντο, Ντεφούρ, Χουλκ (32' Κλέμπερ).
Ρίο Άβε: Χουάντερσον, Πίντο, Γκασπάρ, Τζέφερσον, Αλκενάτ, Τσάινα, Ντε Σόουζα, Περέιρα Σόουζα (58' Μπράγκα), Γιαζάλντε (80' Σάουλο), Τομάς, Κέλβιν (70' Μέντες).

Η Μπενφίκα επικράτησε της Βιτόρια Σετουμπάλ με 4-1 σε άλλο σαββατιάτικο (14/01) παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής. Μάλιστα, ο Όσκαρ Καρντόζο σημείωσε δύο γκολ.

Ακόμα,η Πάκος Φερέιρα παραχώρησε 1-1 στην Μαρίτιμο και η Φεϊρένσε 0-0 στην Ζιλ Βιθέντε.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights