Παράπονα για τη διαιτησία από το Μουζάκι

Επίσημη ανακοίνωση με δριμύ κατηγορώ κατά της διαιτησίας στον αγώνα με τον Πύρασο Ν. Αγχιάλου, εξέδωσε η Α.Ε. Μουζακίου.

Παράπονα για το μοναδικό γκολ του αγώνα που ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ κάνει το Μουζάκι και εκφράζει τη δυσαρέσκειά του για τα τρία πέναλτι που δεν δόθηκαν στο β’ ημίχρονο υπέρ αυτού.

Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρει χαρακτηριστικά:

«Η Α.Ε. Μουζακίου έπεσε "θύμα" σήμερα μιας "χειρουργικής" διαιτησίας του Κου Βλιώρα και των βοηθών του, μη επιτρέποντας στην ομάδα μας να φύγει με καθαρή νίκη από το γήπεδο Π. Μαγουλάς. Θεωρούμε η σημερινή διαιτησία αδίκησε κατάφορα την ομάδα μας και στέρησε από τους παίκτες και το τεχνικό τιμ μια πολύτιμη νίκη για την οποία και ιδρώσαν επί 90 λεπτά.

Αναφερόμαστε στη φάση του γκολ των γηπεδούχων όπου γίνεται πεντακάθαρο φάουλ στο Φλιούκα στο κέντρο του γηπέδου, αλλά ο διαιτητής δείχνει "παίζεται" με αποτέλεσμα να γίνεται στην εξέλιξη το 1-0. Εν συνεχεία, σε φάση που βγαίνει τετ α τετ ο Υφαντής, ο Κος Βλιώρας γυρίζει τη φάση "πίσω" δίνοντας φάουλ υπέρ της ομάδας μας, αγνοώντας το πλεονέκτημα που προκύπτει.

Αποκορύφωμα όλων όμως είναι όσα γίνανε στο β' ημίχρονο, με τρία πέναλτι που δεν καταλογίσθηκαν εις βάρος της ομάδας.  Πέναλτι στον Ρόμπο για κράτημα εντός της περιοχής, πέναλτι σε μαρκάρισμα του Υφαντή και τέλος πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Υφαντή στο τέλος του αγώνα, με τον διαιτητή να δείχνει τα 11 βήματα και τον βοηθό να ανακαλύπτει οφσάιντ!

Η προσπάθεια των παικτών μας σήμερα ήταν συγκλονιστική. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Να είναι σίγουροι ότι με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν  στη συνέχεια ακόμα και αν πρόκειται για τόσο κακές διαιτησίες όπως αυτή που έγινε σήμερα στο γήπεδου του Πυράσου».